Grayson Perry izložba: autorsko vođenje Amile Ramović

U utorak, 8. avgusta sa početkom u 19.00 sati Umjetnička galerija Bosne i Hercegovine u Sarajevu će otvoriti vrata svim zainteresovanim posjetiocima, koji će uz vođenje kuratorice i muzikologinje Amile Ramović imati priliku da bolje upoznaju život i rad Graysona Perryja.

Ključna pitanja autorskog vođenja Amile Ramović će biti – Zašto gledamo ovu izložbu? Šta nam ona govori? Šta treba da razumijemo? (Možda i – šta ona govori o našem ukusu, ili o onome što želimo da projiciramo kao svoj ukus?)

Amila Ramović predstavlja izložbu Graysona Perryja kao: “na tragu savremenih kuratorskih ideja emancipaciji posmatrača”. U ovom viđenju, posmatrač nije samo pasivni voajer, jer funkcija umjetnosti ovdje više nije da pokaže stvari, nego da pokrene procese. Grayson Perry stoga predstavlja sebe u dinamičnoj izmjeni pozicija kao posmatrača (drugih) i kao posmatranog (od publike), a pokazuje se ne samo kroz izložene predmete, nego i kroz tragove (znakove) koje ostavlja u javnom prostoru: Perry kao stvaralac koji djeluje iz aktuelnog trenutka, kao aktivista protiv klasnih razlika, kao provokator naspram licemjerja društvenih konvencija.

Snaga umjetnosti pokazuje se u moći da povećava senzibilitet i sposobnost da se čuje i prepozna novo i drugo. Fluid koji pokreće energija stvaranja između stvaraoca i publike vodi ka novoj perspektivi, buđenju, razumijevanju etičkih temelja njenog postojanja, prepoznavanju vlastitog statusa odgovornosti prema spoznaji: na kraju, nije li umjetnost sredstvo za njegovanje duha, lijek za “condition humaine”?

 Amila Ramović je kuratorica i muzikologinja iz Sarajeva. Godine 2000. postala je dijelom tima Projekta Ars Aevi za muzej savremene umjetnosti u Sarajevu i izvršna direktorica Fondacije Ars Aevi (2005-2017). Organizirala je desetine izložbi i obrazovnih projekata u oblasti savremene umjetnosti i kurirala izložbe vodećih bosanskohercegovačkih i internacionalnih umjetnika, među njima samostalne izložbe Brace Dimitrijevića na Venecijanskom bijenalu 2009. i u sarajevskoj Vijećnici 2010. godine, članova grupe Sing Sing u Reggio Emiliji 2009, u Vijećnici u Sarajevu 2011. i u Muzeju moderne umjetnosti u Saint Etienneu 2012, John Cage: Happy New Ears 2013. i Petera Ablingera 2014. u Sarajevu. U 2016-17. sarađivala je kao pridruženi kurator retrospektivne izložbe Béle Tarra u Eye Muzeju u Amsterdamu. Pedagoški i naučno-istraživački rad razvija kao saradnica i zatim docentica je na Muzičkoj akademiji u Sarajevu za predmete iz oblasti savremene muzike i zvukovne umjetnosti (od 2007.) te na Akademiji scenskih umjetnosti (od 2017), a u 2017. je gostujuća profesorica i na Univerzitetu u Barceloni. Ostvarila je niz internacionalnih projekata u oblasti muzike, zvukovne umjetnosti i intermedije, posebno kao izvršna direktorica Sarajevo Chamber Music Festivala (2011-2017), i kao utemeljiteljica i umjetnička direktorica projekta Sarajevo Sonic Studio, inicijative za interdisciplinarna istraživanja u oblasti savremenih zvukovnih teorija i praksi. Većina

projekata koje je kurirala i producirala u posljednjim godinama ispituju promjenu uloge i načina funkcionisanja umjetnosti u savremenom društvu.

 

Izložba „Taština malih razlika“ se održava u Umjetničkoj galeriji Bosne i Hercegovine  od 12. jula do 25. avgusta. Nakon Sarajeva, publika u Banjoj Luci će imati priliku da posjeti izložbu od 7. septembra do 20. oktobra.

 Izložba se sastoji od šest monumentalnih tapiserija koje istražuju britansku fascinaciju stilom i klasnim razlikama. Inspirisane ciklusom slika „Život razvratnika“ Williama Hogartha, engleskog slikara iz 18. vijeka, tapiserije prate život izmišljenog lika Tima Rakewella – od ranog djetinjstva, preko tinejdžerskih godina, pa sve do njegove smrti u automobilskoj nesreći. Tapiserije su bogate sadržajem, detaljima i bojama i prikazuju mnoge ekscentričnosti i jedinstvenosti koje se vezuju za život u Velikoj Britaniji – od dizajna enterijera do britanske kuhinje, političkih protesta i tračeva o životima poznatih ličnosti. Kompozicija svake tapiserije donekle podsjeća na djela rane renesanse i podstiče na umjetničko, ali i socio-političko istraživanje.

Grayson Perry je jedan od najpoznatijih britanskih savremenih umjetnika svoje generacije, prepoznatljiv po keramici, skulpturama, crtežima, grafikama i tapiserijama, kao i po nekonvencionalnom rodnom identitetu i ekscentričnom, ženskom alter egu Claire. Dobitnik je prestižne Turner nagrade za 2003. godinu. Koristi iskustva narodne umjetnosti i tradicionalnih zanata u realizaciji izrazito dekorativnih radova intimističke sadržine, narušavajući često elitističke podjele unutar akademske umjetničke scene i čineći je otvorenijom za eksperimente. 

„Taština malih razlika“ se sastoji od šest tapiserija velikog formata, osam printova djela Williama Hogartha, 20 faksimila i tri dokumentarna filma nastala tokom Perryevog putovanja kroz Britaniju u pripremnoj fazi projekta. Izložba je u zajedničkom vlasništvu kolekcije British Council-a i kolekcije Arts Council-a kojom upravlja londonski Southbank centar. Ona je poklon umjetnika i galerije “Viktorija Miro”, a realizovana je uz podršku britanske televizije Channel 4, organizacije Art Fund i fondacije „Sfumato“ i kompanije AlixPartners.

Više o izložbi možete pronaći na: www.britishcouncil.ba/grayson-perry

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Translate »