Pijanist svjetskog glasa Constantin Sandu gostuje u Sarajevu  

Muzička akademija Univerziteta u Sarajevu sa zadovoljstvom najavljuje solistički recital pijaniste svjetskog glasa Constantina Sandua koji će biti upriličen u srijedu, 26. marta 2025. godine, u 19:00 u Galeriji Bosanskog kulturnog centra KS. 

Sandu će ovom prilikom izvesti ciklus “Musica ricercata” G. Ligetija, komade “Arpa Eole”i “Movimento Perpetuo” koje je komponovao portuglaski kompozitor C. Carneyro, TokatuP. Constantinescua i valcere F. Chopina. 

Constantin Sandu, pijanist. Umjetnički izraz profilirao je pod utjecajem svojih rumunskih učitelja, Sonje Ratescu, Constantina Nitua i Constantina Ionescu-Vovua na Konzervatoriju “Ciprian Porumbescu” u Bukureštu, kao i drugih izvanrednih umjetnika poput Sequeire Coste, Dimitrija Bashkirova, Helene Sá e Costa i Tânie Achot. Njegova jedinstvena umjetnička ličnost spaja preciznost i dosljednost u interpretaciji muzičkog teksta s fascinantnim poetskim senzibilitetom i maštovitim zvučnim spektrom.

Kao četrnaestogodišnjak počeo je nastupati kao solista i od tada je održao stotine recitala, koncerata kamerne muzike i nastupa s orkestrom u nekoliko evropskih i azijskih zemalja, nailazeći na afirmativne reakcije publike i kritičara: “njegova senzitivna ličnost doprinosi autentičnoj individualnoj, ali relevantnoj interpretaciji” (Piano Journal – Ujedinjeno Kraljevstvo); “muzičar neosporive jedinstvenosti (…) veličanstven osjećaj za boju i ritam uz istančanu virtuoznost” (Diario de Sevilla – Španija); “izuzetan pijanist, (…) majstorski osjećaj za nijansiranje i minucioznost (…) besprijekorno majstorstvo. Zadivljujuće.” (ABC – Španija); “umjetnička izvedba istinske izvrsnosti” (Muzica – Rumunija); “koncert pun ekspresivnosti i emocija” (Público – Portugal); “Minuciozno i duboko promišljeno sviranje uvuklo je publiku u snoliku dimenziju.” (Corriere Valsesiano – Italija).

Dobitnik je nekoliko nagrada na međunarodnim takmičenjima u Italiji, Španiji, Francuskoj i Rumuniji. Kao solista kontinuirano nastupa s najznačajnijim rumunskim orkestrima kao što su George Enescu (Bukurešt), Transilvania (Cluj), Oltenia (Craiova) i Simfonijski orkestar Rumunskog radija, a svirao je i s istaknutim evropskim orkestrima Arthur Rubinstein (Lodz simfonijski orkestar), Bodensee orkestar, Nacionalni orkestar Bjelorusije, Simfonijski orkestar Radio-televizije Kijeva, Nacionalna filharmonija Moldavije, Nacionalni orkestar Porto. Sarađivao je s dirigentima kao što su Cristian Mandeal, Horia Andreescu, Ludovic Bacs, Emanuel Elenescu, Ilya Stupel, Thomas Koncz, Victor Dubrovski, Emil Hatchaturian, Elena Herrera, Meir Minsky, Mark Stephenson, Heribert Beissel, Johen Wehner, Robert E. Luther, Didier Benetti i Piero Bellugi. Predstavio se u renomiranim koncertim salama u Rumuniji, Španiji, Portugalu, Ujedinjenom Kraljevstvu, Njemačkoj, Italiji, Slovačkoj itd.

Objavio je nekoliko CD izdanja s izvedbama kompozicija L. van Beethovena (2001, 2020), I. Albéniza i G. Gershwina (2002), s izborom djela za klavir iz opusa portugalskih i rumunskih kompozitora (2005), koncertima za klavir W. A. Mozarta i A. J. Fernandesa (2009), i dr.

Od 1991. godine živi i radi u Portugalu. Predaje klavir na Escola Superior de Música e Artes do Espectáculo Porto (ESMAE), gdje trenutno obnaša dužnost šefa Odsjeka za klavir. 

Ulaz je slobodan. 

Koncert se realizira u saradnji Muzičke akademije Univerziteta u Sarajevu i Bosanskog kulturnog centra KS.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Translate »