Udruženje za razvoj muzičke umjetnosti i pedagogije „SA Sinfonietta“ iz Sarajeva i „Udruženje Hila“ iz Zrenjanina s velikim zadovoljstvom najavljuje treći koncert u sklopu projekta Dijahronijski kontrapunkt koji je podržao British Council u okviru projekta „Kultura i kreativnost za Zapadni Balkan“ (CC4WBs).
CC4WBs je finansiran od strane Evropske unije, i ima za cilj unapređenje dijaloga na Zapadnom Balkanu kroz jačanje kulturnog i kreativnog sektora i razvijanje njegovog potencijala za društveno-ekonomski uticaj u ovom regionu. Tokom perioda od 48 mjeseci, projekat CC4WBs ima za cilj poboljšati učinak kulturnog i kreativnog sektora kako bi unaprijedio vještine, znanja i pristup finansijskoj pomoći, povećao konkurentnost te omogućio održivu koprodukciju i cirkulaciju dobara i usluga na Zapadnom Balkanu.
Treći koncert u okviru projekta Dijahronijski kontrapunkt održaće se u srijedu, 26. marta 2025. godine, s početkom u 19:30 sati, u koncertnoj sali „Cvjetko Rihtman“ (Josipa Stadlera 1, Sarajevo). Na koncertu će nastupiti duo ‘SA Sinfonietta’, koji čine violinistkinje Alma Dizdar i Tamara Arsovski. Program koncerta obuhvata djela Jean-Marie Leclaira, Maxa Regera, Grażyne Bacewicz i Heinricha Ignaza von Bibera.
Duo kao izvođački format, predstavlja specifičan interpretativni izazov, jer podrazumijeva suptilnu ravnotežu između individualnog izraza i ansamblske kohezije. Za razliku od većih ansambala, gdje se glasovi stapaju u složene zvučne strukture, duo zahtijeva precizno artikulisane muzičke odnose, što omogućava bogat dijalog između dva instrumenta.
Program koncerta nudi presjek različitih stilskih epoha i kompozicionih pristupa, okupljajući djela koja predstavljaju evoluciju violinističke tradicije kroz vijekove. Počevši od Leclairove sonate, koja ističe suptilnost francuske barokne škole i njenog elegantnog melodijskog izraza, program se nastavlja Regerovim kontrapunktski bogatim duetima, u kojima se osjeća snažan uticaj Bacha i njemačke polifone tradicije. Bacewiczina Svita za dvije violine donosi modernistički senzibilitet uz prepoznatljive folklorne elemente i ritmičku razigranost, dok Biberova Harmonia artificiosa-ariosa predstavlja virtuozni vrhunac barokne eksperimentacije sa skordaturom i harmonijskom avanturom.
Posebnu dimenziju ovom događaju daje spoj muzike i književnosti. Inspirisana koncertnim programom, spisateljica Danka Ivanović kreiraće ekfrastički tekst – književni odgovor na izvedenu muziku – koji produbljuje umjetnički doživljaj i otvara nove mogućnosti tumačenja. Ova sinteza zvuka i riječi povezuje dvije umjetničke discipline, podstičući intermedijalni dijalog i potičući refleksiju o različitim oblicima izraza.
Projekat se istovremeno fokusira na promociju umjetnica i podsticanje kulturne razmjene i saradnje u regionu. Kroz izvođenje raznovrsnog repertoara i istraživanje odnosa između različitih umjetničkih formi, ansambl ‘SA Sinfonietta’ njeguje interpretativni kontinuitet i savremeni umjetnički izraz, čime doprinosi očuvanju muzičkog naslijeđa i njegovoj reinterpretaciji u savremenom kontekstu.
Tamara Arsovski, violina
Osnovne i master studije violine (2010 – 2016) završila je pod mentorstvom prof. Violete Smailović – Huart na Muzičkoj akademiji Univerziteta u Sarajevu. Tokom studija učestvovala je na majstorskim kursevima violine kod prof. Violete Smailović – Huart, Stefana Milenkovića, Ilie Korola, Hakan Şensoya, Deborah Wong i Gudačkog kvarteta Manhattan. Kao solistica nastupala je sa orkestrom “Camerata Academica”, Gudačkim orkestrom MAS-a i Simfonijskim orkestrom Mostar.
Trenutno je viši asistent na Odsjeku za gudačke instrumente i gitaru Muzičke akademije Univerziteta u Sarajevu. Stalni je član Gudačkog orkestra “SA Sinfonietta”, na poziciji koncertmajstora i Gudačkog kvarteta “SA Sinfonietta”. Od 2018. godine članica je ansambla INSAM Instituta za savremenu umjetničku muziku (Sarajevo). Godine 2019. upisala je doktorske studije u klasi profesora Ernsta Kovacica na Muzičkoj akademiji Univerziteta u Sarajevu. Tamara aktivno radi kao muzički pedagog i koncertni violinista od 2016. godine.
Alma Dizdar, violina
Diplomirala na Muzičkoj akademiji Univerziteta u Sarajevu u klasi prof. YeonJu Jeong. Magistrirala je na prestižnom koledžu Ithaca u Itaci, New York u klasi prof. Calvina Wiersme, a kasnije i na Muzičkoj akademiji Univerziteta u Sarajevu. Kao jedna od najboljih studentica, nagrađena je Zlatnom značkom Univerziteta u Sarajevu. Alma je učestvovala na brojnim seminarima muzičkih pedagoga: Dora Schwarzberg, Anna Dzialak Savytska, Ernst Kovacic, Orest Shourgot, Cihat Askin, Calvin Wiersma, Mark Steinberg i drugi. Nastupala je u zemljama regiona, Austriji, Nemačkoj, Francuskoj, Italiji i SAD. Kao solista nastupala je sa Simfonijskim orkestrom Mostar i gudačkim orkestrom “SA Sinfonietta”. Od 2018. godine zaposlena je kao asistentica na predmetu Violina na Muzičkoj akademiji Univerziteta u Sarajevu.
Alma je trenutno student doktorskih studija na Muzičkoj akademiji Univerziteta u Sarajevu u klasi prof. emeritusa Ernst Kovacica i prof. dr. Lane Šehović Paćuka. Od 2016. godine aktivno radi kao muzički pedagog i koncertni violinista.