Obilježena godišnjica pokretanja programa ”Život u lokalnoj zajednici”

SUMERO – Savez organizacija za podršku osobama s intelektualnim teškoćama FBiH nizom aktivnosti obilježio je drugu godišnjicu pokretanja programa ”Život u lokalnoj zajednici”. Kroz ovaj program, u protekle dvije godine omogućen je početak samostalnog života u lokalnoj zajednici za 25 osoba sa intelektualnim teškoćama, nakon što su većinu svog života proveli u institucijama zatvorenog tipa, zavodima, domovima i drugim ustanovama azilnog tipa.

Zeničko dobojski kanton, resorno ministarstvo za socijalnu politiku, gradska uprava, te lokalne ustanove prepoznale su platformu za razvoj servisa podrške u lokalnim zajednicama koju je Sumero kreirao na bazi iskustva i znanja zemalja Evropske Unije i Sjedinjenih Američkih Država.

Na području Grada Zenica, Sumero trenutno pruža podršku za samostalno življenje u 10 stambenih zajednica. Cilj je da se u 2017. godini i ostale općine u ovom kantonu uključe u ovakav program zbrinjavanja i podrške osobama s intelektualnim teškoćama.

Program obilježavanja godišnjice pokretanja programa ”Život u lokalnoj zajednici” organiziran je u kino Sali Multiplexa Ekran u Zenici, uz projekciju višestruko nagrađivanog dokumentarnog filma «Slobodni», autora Tomislava Žaje, koji prati ljude zatvorene u institucijama za osobe s intelektualnim teškoćama u Hrvatskoj i njihov put u slobodu. Nakon projekcije upriličena je diskusija i druženje sa predstavnicima federalnih, kantonalnih i opštinskih institucija, organizacija za osobe s invaliditetom, centara za socijalni rad i službi socijalne zaštite, zdravstvenih i obrazovnih ustanova sa područja ZDK, roditelja osoba s invaliditetom, medija, kao i drugih gostiju.

“Ovaj način smještaja osoba s intelektualnim teškoćama je nešto što rade Evropa i svijet. Mi to prihvatamo i želimo razvijati taj način smještaja osoba s intelektualnim teškoćama, da njima bude što je bolje moguće”, izjavio je Nurđehan Šahinović, ministar za rad, socijalnu politiku i izbjeglice ZDK.

Direktor organizacije SUMERO Haris Haverić navodi da će SUMERO u narednom periodu širenjem kapaciteta i saradnje sa ostalim kantonima i općinama dati šansu većem broju osoba s intelektualnim teškoćama da se uključe u ovaj program.

“u ovoj godini planiramo izvršiti povratak još 30 osoba iz institucija zatvorenog tipa u njihove lokalne zajednice, kako bi pokazali čitavoj Bosni i Hercegovini da je ovaj model održiv i da implementacijom ovog modela država ustvari ispunjava obaveze koje je preuzela na putu ka Evropskoj Uniji “, dodaje Haverić. .

Savez SUMERO nastavit će raditi na promociji ljudskih prava, zastupanju i samozastupanju osoba sa intelektualnim teškoćama, a sve sa ciljem njihovog što većeg socijalnog uključivanja.

http://etv.ba/dokumentarni-film-covjek-zakon/

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Translate »