Projekat „Sloboda/Freiraum“ je želio istražiti koju ulogu ima sloboda u evropskim gradovima. Koja pitanja nastaju kada građani/-ke, naučnici/-ce i kulturni radnici/-ce razmisle o pojmu „slobode“ u kontekstu specifičnosti svoga mjesta? Koji se problemi tada mogu prepoznati u nekom gradu? Tako što će intenzivno razmjenjivati svoja pitanja cijelom Evropom, 38 Goethe-Instituta i njihovi partneri iz oblasti umjetnosti i civilnog društva razvijat će kreativne odgovore – iz daljine, s korisnom distancom, jedni za druge.
Krajem 2017. godine u okviru radionice održane u Sarajevu raspravljalo se o slobodi u konteksu društva i političe scene u kojoj živimo. U okviru radionice postavilo se dosta pitanja:
Kako se postaje slobodan građanin/-ka? Ko je to slobodan građanin/-ka? Koje neizgovorene kulturne zahtjeve ima Evropska unija prema Bosni i Hercegovini? Kako skrenuti ljudima pažnju na važnost slobode danas?
Isto tako se i naš partnerski grad Krakov bavio nizom pitanja: Svaki nalet nacionalizma usko je vezan za rodna pitana. Koja je uloga žene u politici? Na koji način mlade žene, djevojke doživljavaju društvo? Gdje se osjećaju sigurnim i šta im nedostaje?
Ali pravi izazov je tek slijedio. Sarajevo je moralo da odgovori na pitanje iz Krakova, a Krakov pitanju iz Sarajeva. Promijeniti perspektivu, biti u tuđoj koži i baviti se naizgled jednostavnim pitanjem partnerskog grada nije bilo nimalo jednostavno.
Gradovi su spareni slučajnim odabirom. Tako je počela i razmjena iskustava između Sarajeva i Krakova. Sarajevo se našlo pred pitanjem: „Gdje su djevojke?/Where are the girls?“, a Krakov pred pitanjem „Kako skrenuti ljudima pažnju na važnost slobode danas?“
03.12.2018. u 20 sati na otvorenoj sceni „Obala“ Goethe-Institut i Akademija scenskih umjetnosti sa gostima će predstaviti rezultate ovog projekta i prikazati dva kratka filma nastala iz ove slučajne, ali na kraju jako plodne i posebne veze između dva grada.
„Lejla – pozicija mlade žene u BiH“, film Saše Peševskog (Bosna i Hecegovina/Sarajevo)
„Štrajk ‘88. Nema slobode bez solidarnosti“, film Beata Kowalska (Poljska/Krakov)
Moderacija: Adisa Bašić
Sagovornici: Saša Peševski, Beata Kowalska, Alma Midžić, Lejla Mujezinović
Zahvaljujemo se svim učesnicima, a posebno Petoj gimnaziji na otvorenosti i spremnosti na saradnji, učenicima i roditeljima.
*********
„Freiraum“ je projekat Goethe-Instituta u Evropi u saradnji sa 53 aktera iz oblasti kulture, znanosti i civilnog društva. Oko 40 evropskih gradova se bavi pitanjem: Šta znači sloboda danas u Evropi? Gdje je u opasnosti? Kako je možemo jačati?
Više inofmacija o projektu: www.goethe.de/freiraum