U Historijskom muzeju Bosne i Hercegovine, 19. decembra 2024. godine u 18 sati održat će se promocija knjige “Imidž krize. Kulturne i umjetničke prilike u Bosni i Hercegovini (1990-2020)”. Knjiga historičara umjetnosti i kustosa Irfana Hošića, u izdanju Buybooka, istražuje ključne političke, ekonomske i umjetničke događaje u Bosni i Hercegovini u protekle tri decenije. Ova knjiga predstavlja pokušaj kronološke katalogizacije artefakata iz kulturnog i političkog života zemlje, nudeći duboko sagledavanje semantičkog okvira krize – političkih i društvenih (ne)prilika, sukoba i siromaštva koji su oblikovali svakodnevni život i umjetničke izraze. . Knjiga daje sinhronijsku rekonstrukciju “slike krize” i pokazuje kako su kultura, umjetnost i dizajn reagirali na izazove vremena, dajući odgovore na političke, društvene i kulturne turbulencije. Predstavljanje knjige zamišljeno je kao razgovor u kojem učestvuju Šejla Kamerić, Senka Ibrišimbegović, Irfan Hošić i Elma Hodžić. Tema razgovora je uloga umjetnosti u društvenim i političkim promjenama, ali i u pokušajima kritičkog promišljanja naslijeđa i savremenih društvenih izazova.
„Prvi sinopsis za pomenuto istraživanje nastao je za potrebe mog jednogodišnjeg istraživačkog boravka na College for Creative Studies i Wayne State University u Detroitu, koji je obavljen 2019. i 2020. godine. Na slučaju Detroita, želio sam se osvrnuti na situaciju u Bosni i Hercegovini, jer mi se Detroit činio solidnom komparativnom potporom. Imala je konfliktnu prošlost, karakterisala je ekstenzivna deindustrijalizacija, doživjela je radikalnu depopulaciju i u takvom okruženju artikulirala je neku novu društvenu praksu kao metodologiju otpora propalom sistemu. To me je motivisalo da počnem da analiziram „sliku krize“ u svom okruženju. A predstavljanje knjige u Historijskom muzeju Bosne i Hercegovine u Sarajevu svojevrsni je povratak u kontekst koji je tema knjige. A to su prekidi, rezovi, diskontinuitet i naravno kriza.” – kaže Irfan Hošić, autor knjige, koji je aktivan na domaćem i međunarodnom nivou. Profesionalna baza mu je u Bihaću, rodnom gradu, koji mu je kroz život i karijeru davao inspiraciju i motivaciju za djelovanje. Uz poseban interes za umjetnost Bosne i Hercegovine 20. i 21. stoljeća, Irfan Hošić kroz svoja istraživanja i praksu nastoji razumjeti i analizirati historijske i umjetničke tokove koji su oblikovali kulturnu scenu Bosne i Hercegovine.
„Knjiga Irfana Hošića je više od hronološke katalogizacije ili sažetka kulturnih procesa koji su se dogodili u posljednje tri decenije kulturnog života Bosne i Hercegovine – ova knjiga je poziv na razmišljanje o tome kako čitati historiju kroz pojave u kulturi; kako umjetnost može biti odgovor na društvene i političke turbulencije; kako kultura oblikuje vrijeme. Važno je da se ove teme otvore kroz razgovor u Historijskom muzeju BiH, kao svojevrsni pokušaj muzeja, jedne od sedam kulturnih institucija bez sistemske podrške države, da otvori prostor za samopromišljanje i promišljanje o važnost kulture u društvu.” – kaže Elma Hodžić, kustos Historijskog muzeja Bosne i Hercegovine i moderatorica rasprave.
Nakon predavanja, publika će imati priliku posjetiti izložbe Historijskog muzeja Bosne i Hercegovine, gdje će se moći dublje povezati sa temama obrađenim u knjizi. Riječ je o izložbama “RetroPerspektiva 70”, koja tematizira sedam decenija djelovanja Udruženja likovnih umjetnika primijenjene umjetnosti i dizajna Bosne i Hercegovine. Također, publici će biti dostupna i stalna muzejska postavka “Opkoljeno Sarajevo”, koja kroz kulturu i umjetnost otvara pitanje otpora ratnim razaranjima.