Zavičajni muzej Travnik i Udruženje za razvoj muzičke umjetnosti i pedagogije Strings Attached Sinfonietta najavljuju treći koncert u okviru drugog serijala projekta Muzikom kroz izložbu, koji će se održati u petak, 4. aprila 2025. godine s početkom u 19:00 sati, u prostoru Memorijalnog muzeja ‘Rodna kuća Ive Andrića‘ u Travniku.
U koncertnom programu nastupit će gudački trio ansambla ‘SA Sinfonietta’ u sastavu: Alma Dizdar (violina), Tamara Arsovski (violina) i Belma Alić (violončelo). Izvedbeni repertoar obuhvata djela Luigija Boccherinija i Heinricha Ignaza Franza von Bibera – kompozitora čije stvaralaštvo predstavlja važne doprinose razvoju kamerne i barokne muzike u širem evropskom muzičkom kontekstu.
Kompozicije Luigija Boccherinija, jednog od najvažnijih predstavnika kasnog klasicizma, odlikuju se stilskom elegancijom, formalnom jasnoćom i naglašenim senzibilitetom. Posebnu pažnju u njegovom opusu zauzima violončelo, koje on izdvaja iz funkcije pratnje i uvodi u ravnopravan dijalog sa ostalim gudačkim instrumentima. U odabranim djelima na programu reflektuje se upravo ta estetska vizija gracioznosti, topline i suptilnog muzičkog humora.
Heinrich Ignaz Franz von Biber, jedan od najznačajnijih violinista i kompozitora barokne ere, poznat je po svom eksperimentalnom pristupu i primjeni skordature – alternativnog načina podešavanja žica koji omogućava bogatije tonske boje i harmonske efekte. Njegovo stvaralaštvo unutar stylus fantasticus – stila slobodne, imaginativne forme – ostavlja snažan utisak kompleksnosti i virtuoznosti koja i danas nadahnjuje izvođače i publiku. Poseban segment događaja čini i stručno vođena prezentacija izložbe
Prostori tišine autorice Eme Livančić, o kojoj će govoriti kustosica Zavičajnog muzeja Travnik, Gala Jurišić. Izložba donosi savremeni likovni izraz kroz digitalne pejzaže, utemeljene na spoju apstrakcije i figuracije, a karakterišu je introspektivne kompozicije bogate teksturalnim slojevima i reduciranim formama.
Projekat Muzikom kroz izložbu osmišljen je kao interdisciplinarna platforma koja kroz dijalog između vizualne umjetnosti i muzike nudi novo iskustvo percepcije i recepcije, stvarajući slojeviti kulturni prostor u kojem se zvuk i slika sinkretički nadopunjuju. Ambijent rodne kuće Ive Andrića, jednog od najznačajnijih književnika ovih prostora, dodatno doprinosi simboličkom značaju i kulturnoj dimenziji ovog događaja.
Projekat Muzikom kroz izložbu se realizuje se uz podršku Ministarstva civilnih poslova Bosne i Hercegovine, a u saradnji s Zavičajnim muzejom Travnik.
Ulaz je slobodan.
Gala Jurišić, kustos
Gala Jurišić, rođena je 30.4.1990. godine u Travniku. Zvanje magistre povijesti i povijesti umjetnosti stekla je 2017. godine na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Mostaru. Nakon završenog stručnog osposobljavanja, nekoliko godina bila uposlena kao profesor povijesti i likovnog. Trenutno uposlena kao povjesničar umjetnosti na mjestu kustosa umjetničke zbirke Zavičajnoga muzeja Travnik.
Tamara Arsovski, violina
Osnovne i master studije violine (2010 – 2016) završila je pod mentorstvom prof. Violete Smailović – Huart na Muzičkoj akademiji Univerziteta u Sarajevu. Tokom studija učestvovala je na majstorskim kursevima violine kod prof. Violete Smailović – Huart, Stefana Milenkovića, Ilie Korola, Hakana Şensoya, Deborah Wong i Gudačkog kvarteta Manhattan. Kao solistica nastupala je sa orkestrom “Camerata Academica”, Gudačkim orkestrom MAS-a i Simfonijskim orkestrom Mostar.
Trenutno je viši asistent na Odsjeku za gudačke instrumente i gitaru Muzičke akademije Univerziteta u Sarajevu. Stalni je član Gudačkog orkestra “SA Sinfonietta”, na poziciji koncertmajstora i Gudačkog kvarteta “SA Sinfonietta”. Od 2018. godine članica je ansambla INSAM Instituta za savremenu umjetničku muziku (Sarajevo). Godine 2019. upisala je doktorske studije u klasi profesora Ernsta Kovacica na Muzičkoj akademiji Univerziteta u Sarajevu. Tamara aktivno radi kao muzički pedagog i koncertni violinista od 2016. godine.
Alma Dizdar, violina
Diplomirala na Muzičkoj akademiji Univerziteta u Sarajevu u klasi prof. YeonJu Jeong. Magistrirala je na prestižnom koledžu Ithaca u Itaci, New York u klasi prof. Calvina Wiersme, a kasnije i na Muzičkoj akademiji Univerziteta u Sarajevu. Kao jedna od najboljih studentica, nagrađena je Zlatnom značkom Univerziteta u Sarajevu. Alma je učestvovala na brojnim seminarima muzičkih pedagoga: Dore Schwarzberg, Anne Dzialak Savytske, Ernsta Kovacic, Oresta Shourgot, Cihata Askin, Calvina Wiersme, Marka Steinberga i drugih. Nastupala je u zemljama regiona, Austriji, Nemačkoj, Francuskoj, Italiji i SAD. Kao solista nastupala je sa Simfonijskim orkestrom Mostar i gudačkim orkestrom “SA Sinfonietta”. Od 2018. godine zaposlena je kao asistentica na predmetu Violina na Muzičkoj akademiji Univerziteta u Sarajevu.
Alma je trenutno student doktorskih studija na Muzičkoj akademiji Univerziteta u Sarajevu u klasi prof. emeritusa Ernst Kovacica i prof. dr. Lane Šehović Paćuka. Od 2016. godine aktivno radi kao muzički pedagog i koncertni violinista.
Belma Alić, violončelo
Diplomirala je 2004. godine na Muzičkoj akademiji Univerziteta u Sarajevu u klasi profesora Yevgenyja Xaviereffa. Magistrirala je 2007. godine u istoj klasi, a 2016. odbranila je doktorat na temu “Nove tehnike u literaturi za violončelo solo 20. i 21. stoljeća”.
Osnivač je i umjetnički rukovodilac kamernog ansambla SA Sinfonietta. Bila je članica Britanske Opera Circus Company s kojom je imala uspješne izvedbe opere Differences in Demolition kompozitora Nigela Osbornea u Engleskoj, Bosni i Hercegovini, Austriji i Škotskoj. Opera je takođe izvedena na festivalu City of London Festival i imala uživo prenos u Edinburghu na BBC radiju, kao i u kraljevskoj palači Hofburg u Beču.
Kao solistica nastupala je uz pratnju Sarajevske filharmonije, Simfonijskog orkestra Mostar, Simfonijskog orkestra u Zenici, Gudačkog orkestra Muzičke akademije u Sarajevu i Mostar Sinfoniette.
Dobitnica je prvih i specijalnih nagrada na takmičenjima učenika i studenata muzike u FBiH te prve nagrade na međunarodnom takmičenju Val Tidone u Italiji 2001. godine u kategoriji kamernog ansambla (duo violončelo i klavir). Godine 2010., na istom takmičenju, dobila je posebno priznanje za nestandardne ansamble u kategoriji Tidone folk (duo glas i violončelo). Dobitnica je stipendije fondacije Karim Zaimović za doprinos kulturnom stvaralaštvu BiH.
Koncertirala je diljem Austrije, Njemačke, Italije, Francuske, Nizozemske, Danske, Velike Britanije, Švicarske, Španije, Mađarske, Slovačke, Crne Gore, Srbije, Hrvatske i Bosne i Hercegovine. Trenutno je redovna profesorica na Odsjeku za gudačke instrumente i gitaru na predmetima Violončelo i Kamerna muzika za gudače na Muzičkoj akademiji Univerziteta u Sarajevu.