Udruženje za razvoj muzičke umjetnosti i pedagogije „SA Sinfonietta“ iz Sarajeva i „Udruženje Hila“ iz Zrenjanina s velikim zadovoljstvom najavljuje četvrti koncert u sklopu projekta Dijahronijski kontrapunkt koji je podržao British Council u okviru projekta „Kultura i kreativnost za Zapadni Balkan“ (CC4WBs).
CC4WBs je finansiran od strane Evropske unije, i ima za cilj unapređenje dijaloga na Zapadnom Balkanu kroz jačanje kulturnog i kreativnog sektora i razvijanje njegovog potencijala za društveno-ekonomski uticaj u ovom regionu. Tokom perioda od 48 mjeseci, projekat CC4WBs ima za cilj poboljšati učinak kulturnog i kreativnog sektora kako bi unaprijedio vještine, znanja i pristup finansijskoj pomoći, povećao konkurentnost te omogućio održivu koprodukciju i cirkulaciju dobara i usluga na Zapadnom Balkanu.
Četvrti koncert u okviru projekta Dijahronijski kontrapunkt održaće se u utorak, 15. aprila 2025. godine, s početkom u 19:30 sati, u koncertnoj sali „Cvjetko Rihtman“ (Josipa Stadlera 1, Sarajevo). Nastupiće kamerni ansambl SA Sinfonietta, u sastavu: violinistkinja Tamara Arsovski, violončelistkinja Belma Alić i pijanistkinja Zerina Šabotić. Ovaj kamerni sastav njeguje savremeni interpretativni izraz kroz izvođenje zahtjevnog i stilski raznolikog repertoara, te doprinosi reinterpretaciji muzičkog naslijeđa u današnjem kontekstu.
U okviru koncerta učestvovaće i studentice druge godine violine Sara Kasap i Klaudija Bošnjak, koje u projektu učestvuju kroz profesionalnu praksu. Njihovo uključivanje doprinosi ideji prenošenja znanja i podrške mladim muzičarkama na početku profesionalnog puta.
Program koncerta obuhvata tri izražajno snažna i stilski raznovrsna djela: 12 komada za dvije violine Reinholda Glièrea, nastalih u duhu ruske romantičarske tradicije; Klavirski trio Lere Auerbach, savremene kompozitorke čiji je izražaj oblikovan iskustvom ličnog i umjetničkog putovanja kroz različite kulture i poetike; te monumentalni Klavirski trio u a-molu Petra Iljiča Čajkovskog, djelo koje kombinuje simfonijski intenzitet s ličnom elegijom i predstavlja jedan od vrhunaca kamerne literature. Kao i na prethodnim koncertima, program će biti upotpunjen i ekfrastičkim tekstom koji će ovom prilikom kreirati spisateljica Jelena Anđelovski, čime se dodatno osnažuje dijalog između muzičke i književne umjetnosti.
Projekat Dijahronijski kontrapunkt teži promociji umjetnica iz Bosne i Hercegovine i Srbije, istraživanju odnosa između muzičke i književne forme, te afirmaciji regionalne saradnje kroz zajedničko umjetničko stvaranje.
Ulaz na koncert je slobodan.
Sara Kasap, violina
Sara Kasap rođena je 2004. godine u Zenici. Osnovno i srednje muzičko obrazovanje stekla je u Zenici, a trenutno pohađa drugu godinu studija na Muzičkoj akademiji Univerziteta u Sarajevu, na odsjeku za violinu, u klasi profesora Marka Simovića.
Tokom školovanja učestvovala je na takmičenjima iz oblasti solo violine, kamerne muzike i orkestra. Osvojila je drugu nagradu na Internacionalnom festivalu muzike „Primavera“ u Bijeljini u disciplini solo violine, drugu nagradu na Federalnom takmičenju učenika i studenata muzike u Zenici u disciplini kamerne muzike, te prvu nagradu u disciplini solo violine na Internacionalnom festivalu muzike „Sinfonia di Sale“ u Tuzli. Pohađala je seminare violine kod priznatih profesora: Marka Josifoskog, Anne Kandinskaje i Roberta Lakatoša. Nastupala je na koncertima u okviru organizacije “Students on Stage”.
Članica je Kamernog simfonijskog orkestra Zenica. Nastupala je sa Sarajevskom filharmonijom i učestvovala u projektima Narodnog pozorišta Sarajevo. Tokom 2024. godine bila je dio međunarodnog orkestarskog projekta i koncertne turneje „CEMAN“.
Klaudija Bošnjak, violina
Klaudija Bošnjak je 20-godišnja violinistica iz Žepča, Bosna i Hercegovina, gdje je završila svoje osnovnoškolsko i srednjoškolsko obrazovanje. Trenutno je studentica druge godine na Muzičkoj akademiji Univerziteta u Sarajevu, odsjek violina, gdje studira pod mentorstvom profesorice Lorene Miline Marinković.
Tijekom svog muzičkog obrazovanja, sudjelovala je na seminarima kod uglednih profesora kao što su Goran Končar, Violeta Smailović-Huart, Anđelko Krpan, YeonJu Jeong, Vladimir Marković, Marko Josifovski. Sudjelovala je u međunarodnim natjecanjima u oblasti solo violina, ostvarivši nekoliko prvih nagrada.
Odabrana je od strane Muzičke akademije Sveučilišta u Sarajevu da bude dio CEMAN Orkestra, međunarodnog orkestralnog projekta pod talijanskom organizacijom koja okuplja najbolje mlade muzičare iz Srednje Europe.
Nastupala je na koncertima kao solist, član orkestra, te u kamernim sastavima u okviru organizacije “Students on Stage” i “Majske muzičke svečanosti”, te na koncertima Sarajevske filharmonije.
Tamara Arsovski, violina
Osnovne i master studije violine (2010 – 2016) završila je pod mentorstvom prof. Violete Smailović – Huart na Muzičkoj akademiji Univerziteta u Sarajevu. Tokom studija učestvovala je na majstorskim kursevima violine kod prof. Violete Smailović – Huart, Stefana Milenkovića, Ilie Korola, Hakana Şensoya, Deborah Wong i Gudačkog kvarteta Manhattan. Kao solistica nastupala je sa orkestrom “Camerata Academica”, Gudačkim orkestrom MAS-a i Simfonijskim orkestrom Mostar.
Trenutno je viši asistent na Odsjeku za gudačke instrumente i gitaru Muzičke akademije Univerziteta u Sarajevu. Stalni je član Gudačkog orkestra “SA Sinfonietta”, na poziciji koncertmajstora i Gudačkog kvarteta “SA Sinfonietta”. Od 2018. godine članica je ansambla INSAM Instituta za savremenu umjetničku muziku (Sarajevo). Godine 2019. upisala je doktorske studije u klasi profesora Ernsta Kovacica na Muzičkoj akademiji Univerziteta u Sarajevu. Tamara aktivno radi kao muzički pedagog i koncertni violinista od 2016. godine.
Belma Alić, violončelo
Diplomirala je 2004. godine na Muzičkoj akademiji Univerziteta u Sarajevu u klasi profesora Yevgenyja Xaviereffa. Magistrirala je 2007. godine u istoj klasi, a 2016. odbranila je doktorat na temu “Nove tehnike u literaturi za violončelo solo 20. i 21. stoljeća”.
Osnivač je i umjetnički rukovodilac kamernog ansambla SA Sinfonietta. Bila je članica Britanske Opera Circus Company s kojom je imala uspješne izvedbe opere Differences in Demolition kompozitora Nigela Osbornea u Engleskoj, Bosni i Hercegovini, Austriji i Škotskoj. Opera je takođe izvedena na festivalu City of London Festival i imala uživo prenos u Edinburghu na BBC radiju, kao i u kraljevskoj palači Hofburg u Beču.
Kao solistica nastupala je uz pratnju Sarajevske filharmonije, Simfonijskog orkestra Mostar, Simfonijskog orkestra u Zenici, Gudačkog orkestra Muzičke akademije u Sarajevu i Mostar Sinfoniette.
Dobitnica je prvih i specijalnih nagrada na takmičenjima učenika i studenata muzike u FBiH te prve nagrade na međunarodnom takmičenju Val Tidone u Italiji 2001. godine u kategoriji kamernog ansambla (duo violončelo i klavir). Godine 2010., na istom takmičenju, dobila je posebno priznanje za nestandardne ansamble u kategoriji Tidone folk (duo glas i violončelo). Dobitnica je stipendije fondacije Karim Zaimović za doprinos kulturnom stvaralaštvu BiH.
Koncertirala je diljem Austrije, Njemačke, Italije, Francuske, Nizozemske, Danske, Velike Britanije, Švicarske, Španije, Mađarske, Slovačke, Crne Gore, Srbije, Hrvatske i Bosne i Hercegovine. Trenutno je redovna profesorica na Odsjeku za gudačke instrumente i gitaru na predmetima Violončelo i Kamerna muzika za gudače na Muzičkoj akademiji Univerziteta u Sarajevu.
Zerina Šabotić, klavir
Rođena 1995. godine, muzičko obrazovanje započinje 2004, a 2014. godine završava Srednju muzičku školu u Sarajevu, smjer za solo klavir, u klasi profesorice Vedrane Mujkić. Dobitnica je dvije prve i jedne specijalne nagrade na Federalnim takmičenjima učenika i studenata muzike, dvije treće nagrade na takmičenjima “Don Vincenzo Vitti” i “Gianluca Campochiaro”, prve i specijalne nagrade na internacionalnom takmičenju ‘Citta di Barletta’ u Italiji. Kao kamerni muzičar je nastupala u Sloveniji, Hrvatskoj i BiH. Trenutno je apsolvent na II ciklusu studija Muzičke akademije u Sarajevu u klasi profesora Dragana Opančića.