Ruku na srce – Poziv na učešće u projektu “Opremimo djecu za školu”

Humanitarna organizacija studenata “Ruku na srce“ i ove godine organizuje akciju prikupljanja školskog pribora za mališane iz socijalno ugroženih porodica s područja Kantona Sarajevo.

Pozivamo sugrađane i predstavnike kompanija da uzmu učešće u ovom humanitarnom projektu i svojim donacijama do 08. septembra djeci uljepšaju početak školske godine.

Imajući u vidu da početak školske godine sa sobom nosi i značajne izdatke za roditelje, cilj akcije je pomoći djeci iz porodica teškog materijalnog stanja, kako bi mališani mirno krenuli u novu školsku godinu.

Sve donacije školskog pribora kao i školskih knjiga možete predati u naše prostorije na adresi Esada Pašalića 8 (Dobrinja) subotom i nedjeljom u periodu od 10:00-12:00h ili bilo kome od članova Udruženja u nekom drugom terminu. Više informacija možete dobiti putem broja telefona: 061/338-657; emaila rukunasrce@gmail.com ili putem poruke na Fan Page-u), a otvoren je i žiro račun Udruženja (1990490056036171, Sparkasse Bank s naznakom: Za akciju prikupljanja školskog pribora).

Udruženje “Ruku na srce“ djeluje pod motom “Znamo da ne možemo promijeniti svijet, ali ponekad je i malo dovoljno da nečiji svijet učinimo ljepšim”.

Uspješna priča: Zadruga iz Uvca vraća nadu u razvoj Rudog

U poljoprivrednoj zadruzi „Uvac-Rudo“ danas je gužva. Pored prodaje proizvoda, „Uvac-Rudo“ ima i
poljoprivrednu apoteku. Nenad Ljubojević vodi zadrugu, osnovanu 2013. godine, koja iz dana u dan raste.
„Uglavnom okupljamo uzgajivače maline. Bavimo se otkupom, preradom i izvozom, te se zajednički
suočavamo sa izazovima u prodaji maline i pronalaženju direktnih kupaca na domaćem i stranim trižištima.
Zadruga ima hladnjaču kapaciteta 250 tona maline, sarađujemo sa donatorima i lokalnom zajednicom, posla
ima“, kazao je Ljubojević.
“Posjedujemo rasadnik za proizvodnju sadnica maline – sorta vilamet, radimo stalno sa našim kooperantima
i zadrugarima, pripremamo ih, obučavamo i pružamo podršku. Imamo i izuzetnu saradnju sa Ženskom
inicijativom Centra za odgovornu demokratiju Luna, gdje smo uključili grupu žena u mrežu proizvodnje”,
kazao je Ljubojević.
Preko ove saradnje je krenula priča o malinadi i sokovima od maline iz Rudog. Ljubojević napominje da je
ključ opstanka malinara je u spremnosti da dosegnu višu razinu prerade svojih proizvoda, kako bi manje ovisili
i bili pod pritiskom negativnih kretanja na tržištu. Cijela ideja je prepoznata i u regiji, pa danas svoje proizvode
distribuiraju u Rudom, Višegradu i Rogatici, a postepeno šire prodaju i prema većim centrima.
“USAID/Sweden FARMA II Projekat nam je pružio podršku kroz nabavku viljuškara i metal detektora, kao i
kroz uvođenje GlobalGAP standard, razvoj etikete za finalne proizvode te povezivanje sa prodajnim lancima
u Sarajevu i Banjoj Luci”, napominje Ljubojević.
“Sada posjedujemo GlobalGAP i HACCP standarde u proizvodnji maline, što nas čini poželjnim za saradnju i
izvoz na tržišta Evropske unije. U poljoprivredu treba ulagati i nastojati povećati prinose po jedinici mjere
kako bi isplativost bila veća. Malina veoma dobro uspjeva u našim krajevima, te sam izuzetno ponosan što je
naš kraj kroz ovakvu saradnju i uključivanje napravio važan iskorak”, dodaje Ljubojević.
„Imamo stalno zaposlenih pet radnika, a u sezoni otkupa i prerade maline i eksplotacije matičnog rasada još
desetak radnika na ugovoru. Na jesen planiramo raditi više i u sušari, pošto je šljiva rodila dobro ove godine.
Vjerujem da je naša priča pozitivna i da vraća nadu u razvoj i nove prilike za naš kraj“, zaključio je Ljubojević.

Od septembra nastavak Coca-Coline podrške mladima 2018

Drugi talas ovogodišnjih radionica programa osnaživanja mladih Coca-Colina podrška mladima, koji organizuje i realizuje Coca-Cola HBC B-H Sarajevo, nakon ljetne pauze nastavlja se 3. septembra u Brčkom, a potom u Banjoj Luci, Istočnom Sarajevu i Zenici.

Jedinstveni program edukacije sastoji se od tri dana intenzivnih radionica i interaktivnih predavanja o ličnom razvoju, samoprocjeni, komunikaciji, organizaciji vremena, prodajnim vještinama, pregovaranju, upravljanju i realizaciji projekata, strateškom i poslovnom planiranju i finansijskoj pismenosti. Trodnevnu edukaciju vode certificirani treneri, koji polaznicima omogućuju da na njima prilagođen način razvijaju kompetencije i unapređuju postojeća znanja. Više informacija o načinu prijave za radionice u ostalim gradovima dostupno je na www.coca-colinapodrskamladima.ba.

Kroz program Coca-Colina podrška mladima u BiH, pod sloganom “Nauči više, primijeni znanje i kreni dalje”, od početka godine prošlo je više do 300 mladih od 18 do 30 godina s područja Sarajeva, Banje Luke, Mostara, Livna, Tuzle i Bihaća, a u narednom periodu program će se nastaviti u drugim gradovima širom Bosne i Heercegovine.

“Nakon šest uspješno održanih radionica tokom marta, aprila, maja i juna te ljetne pauze nastavljamo s učenjem, druženjem i stjecanjem novih iskustava, ali i poznanstava. Tako ćemo sve četiri sedmice devetog mjeseca posvetiti mladima, a prva trodnevna radionica zakazana je u Brčkom od 3. do 5. septembra. Nakon toga stižemo u Banju Luku, Istočno Sarajevo i Zenicu. Svim mladima koji se još nisu prijavili toplo preporučujem da ne propuste priliku i da nam se pridruže u jednom od gradova koje planiramo posjetiti”, kazala je Boška Trbojević, direktorica Odjela za komunikacije i odnose s javnošću Coca-Cole HBC za Sloveniju, Hrvatsku i Bosnu i Hercegovinu.

Program Coca-Colina podrška mladima u Bosni i Hercegovini u potpunosti je besplatan, a ove godine će najmanje 500 mladih ljudi dobiti priliku da poboljša životne i poslovne vještine. Posebna vrijednost projekta je u posvećenosti i uključenosti zaposlenika Coca-Cole HBC B-H Sarajevo, koji polaznicima prenose dobre primjere Coca-Coline prakse poslovanja i vještine koje se stječu praktičnim radom.

Strateška opredijeljenost Coca-Cole ka osnaživanju i povećanju zapošljivosti mladih prošle je godine ojačana pokretanjem programa Coca-Colina podrška mladima u Bosni i Hercegovini, kojim je obuhvaćeno 200 mladih iz sarajevske i banjalučke regije.

Preko udruge okupio 40 voćara!

Marko Ivanović dolazi iz Tolise, rukovodi udrugom „Voćar“ koja je osnovana 2010. godine, te danas okuplja 40 voćara iz općina Orašje, Odžak i Domaljevac-Šamac. U razgovoru sa Markom saznajemo kako je sve počelo, te koji su izazovi pred poljoprivrednicima Posavine.

„Kao 70% ratni vojni invalid, tražio sam način da se nečim bavim, te se tada rodila ideja da zasadimo voćnjak jabuke. Sada imam 4,2 hektara jabuke i 0,5 hektara šljive, koju obrađujemo obiteljski uz angažovanje sezonskih radnika. Okupili smo u udrugu četrdesetak članova iz cijele županije, te smo na ovom našem putu dobili potporu of Federalnog ministarstva branitelja, županijskih i lokalnih vlasti“, kazao je Ivanović.

Udruga „Voćar“ uspješno sarađuje sa USAID/Sweden FARMA II Projektom, sa kojima je realizovala nabavku protugradnih mreža za tri korisnika iz Odžaka i Orašja, a nabavili su i nove palete za berbu voća. Trenutno realizuju izgradnju hladnjače za voće i povrće u vrijednosti od oko 300,000 KM, koju realizuju u saradnji sa Općinom Orašje i IFAD Projektom.

“Kod naših voćara je mahom zastupljena jabuka i šljiva kao kulture, ali imamo i nešto kruške, breskve i kupine. Trenutno se beru rane sorte jabuke i šljive. Ove godine imamo problem sa otkupom šljive, cijena je niska. Što se tiče planova za budućnost pokušat ćemo pokrenuti zadrugu koja bi se bavila otkupom, pakovanjem i  prodajom naših proizvoda. Smatramo da bismo zajedničkim nastupom na tržištu postigli bolju cijenu i prepoznatljivost”, dodaje Ivanović.

Njegov radni dan se nastavlja, jer svi u lokalnoj zajednici vjeruju da “Voćar” može dalje rasti i osigurati šansu za poljoprivrednike u ovom kraju. Marko poručuje da se samo zajedničkim nastupom na tržištu može postići dobra cijena i prepoznatljivost proizvoda.

ZEM – škola za djecu iz cijele BiH u prirodi

Planinarski dom Rujište zajedno sa pokretom Dobre Kote iz Sarajeva organizuje prvu u nizu škola za djecu u prirodi. Ljetna škola “ZEM” za cilj ima ponuditi djeci osnovnoškolskog uzrasta znanje o biljkama, životinjama, životu u prirodi, umjetnosti, zdravoj hrani, jogi i sportu. Prvi termin škole rezervisan je za vikend od 17.08.-19.08. a drugi termin od 24.08.-26-08. u planinskom domu Rujište. U svakom terminu moći će učestvovati ukupno 15 djece, te se preporučuje ranija rezervacija mjesta i najava učešća.

Školu vode mladi umjetnici/e, planinari/ke i biolozi iz pokreta Dobre Kote i planinarskog doma Rujište. Dobre Kote su od 2015. organizovale desetine kreativnih, umjetničkih i baštovanskih radionica za djecu u javnom prostoru Sarajeva, te idući korak u razvoju svog pokreta vide kroz edukaciju o važnosti života u prirodnom okruženju i javnim prostorima van granica grada.

Planinski dom Rujište svakodnevno održavaju i vode mladi ljudi iz Mostara, Banja Luke i Pala koji su svoj život u gradu u potpunosti zamijenili životom na planini – posvetivši se promociji prirodnih dobara i zdrave hrane kao i implementaciji samoodrživosti u svakom aspektu života.

Ove dvije grupe mladih ljudi žele predstaviti i ponuditi novu viziju budućnosti suživota na prirodnom tlu, najvećem bogatstvu Bosne i Hercegovine – teme o kojoj djeca i mladi rijetko imaju priliku učiti u sklopu sistemskog obrazovanja. Kroz školu za djecu “ZEM” Dobre Kote i planinarski Dom Rujište imaju za cilj početi seriju dugoročnog projekta obrazovanja u prirodi, za djecu iz svih gradova Bosne i Hercegovine. Svi nastali radovi škole bit će izloženi u Mostaru, Sarajevu i Banja Luci.

Budući da su obje grupe mladih potpuno nezavisne, samoorganizovane i nisu finansirane od strane bilo kakvog oblika fondacije ili organizacije, trodnevna radionica naplaćuje se ukupno 70 KM unutar kojih ulaze troškovi smještaja u domu, tri zdrava obroka dnevno, međuobroka i troškova likovnih i ostalih materijala za organizaciju radionice.

Prijave možete slati na mail planinarskidomrujiste@outlook.com ili pozivom na broj 063063799. Preporučuju se ranije prijave zbog ograničenog broja učesnika/ca. Ohrabruju se i zainteresovani roditelji koji nisu u stanju priuštiti troškove radionice da također izraze želju učešća, budući da će postojati jedno mjesto unutar oba navedena datuma rezervisano za djecu bez finansijske podrške.

15. jubilarna Ljetna Škola filma Šipan

Već po ustaljenom i uhodanom rasporedu početak kolovoza donosi nam još jednu, ovaj puta 15. jubilarnu Ljetnu školu filma Šipan. Šipanski filmski projekt i ove se godine sastoji od dva paralelna programa; filmskih radionica za osnovnoškolce i probranih filmskih projekcija i popratnih događanja u otvorenom kinu u Šipanskoj Luci.

Organizatori i producenti Miro Bronzić i Nils Neubert iz udruge Škola filma Šipan program ovogodišnjih radionica podjelili su na četiri dijela i to dvije radionice igranog filma, radionicu animiranog filma i radionicu fotografije.

Radionicu igranog filma za starije osnovnoškolce voditi će na Šipanu već provjereni duo iz Centra za kulturu i medijsku dekontaminaciju u Sarajavu Zoran Zoka Ćatić i Mirza Ajnadžić, a radionicu igranog filma za one nešto malo mlađe voditi će opet duo koji dolazi iz udruge Kaos iz Zagreba – Jura Troje i Noa Nikolić. Mlade šipanske fotografe svim čarima fotografije i svemu onome što uz to ide ponovo će poučavati svijetski poznati meštar od fotografije Dean Zulich koji nam dolazi iz Los Angelesa. Najmlađi mali šipanski filmaši, a to su oni koji su tek završili drugi razred ove će godine pak pohađati radionicu animiranog filma pod vodstvom dubrovačke likovne umjetnice Iris Lobaš Kukavičić uz asistenciju meštra od softvera Nikole Kapidžića.

Sve radionice započinju u subotu 4. Kolovoza, a sve će kulminirati velikim finalom na svečanoj premijeri radova koja 14. kolovoza otok Šipan zapravo pretvara u blagdan djece i filma.

I dok djeca budu marljivo radila u dnevnim radionicama, u večernjim satima će  skupa sa svim ostalim stanovništvom i gostima biti u progodi prisutvovati bogatom  raznovrsnom i u potpunosti besplatnom programu u otvorenom kinu.

Sama večer svečanog otvaranja koja je 5. kolovoza donosi nam uz predstavljanja ovogodišnjih radionica i glavni film večeri a ove godine to je “Osmi povjerenik” koji će biti prikazan u prisustvu redatelja Ivana Salaja i glavnog glumca Frana Maškovića. Sljedeći dan seli se na posebnu projekciju na plaži Priježba gdje će se u idiličnom ambijentu stjenovite plaže projicirati  igrani film „Odiseja“„L’Odissee” Jerome Sallea. U utorak 7. kolovoza na Šipan sa svojim filmom “U plavetnilo” stiže jedna od najnagrađivanijih hrvatskih redateljica Antoneta Alamat Kusijanović, a isto večer kao predfilmovi biti će prikazani kratki filmovi mladih dubrovačkih autora – partnera i prijatelja LJŠFŠ. Posebna večer očekuje nas 8. kolovoza jer na otok stiže Toni Volarić sa svojim filmom “Pope, vrati se” Riječ je o dokumentarcu o legendarnom Momčilu Popadiću Popu i njegovim pjesmama od kojih je dobar dio njih izvodio i nedavno preminuli Oliver Dragojević. Večer će dodatno svojim glazbenim nastupom kroz izvedbu spomenutih pjesama začiniti Pero Franić. U četvrtak 9. kolovoza na svoje će doći oni najmlađi jer nas to večer očekuje projekcija sinkroniziranog animiranog hit filma „Leo da Vinci: Misija Mona Lisa“ dok će 10. kolovoza posebno zadovoljni biti oni puno stariji. Naime, to večer je jedna od večeri koju organizatori nazivaju  – iz naftalina, a ove godine iz naftalina su “izvukli” film Antuna Vrdoljaka iz 1969 g. “Ljubav i poneka psovka”. U nedjelju 12. kolovoza na Šipan stiže treći film iz serije o popularnom Koku – domači igrani film za djecu redateljice Čejen Černić – “Uzbuna na zelenom vrhu”. I za kraj, dan prije večeri svečanog zatvaranja i premijere radova svih ovogdišnjih radionica, u ponedjeljak 13. kolovoza očekuje nas LJŠFŠ koncert Marka Škugora. Red filmskih radionica za sve uzraste djece i red filmskih projekcija i popratnih programa po principu za svakoga ponešto jamac su da će i ove godina prva polovica kolovoza Šipan ponovo pretvoriti u filmski otok  i to jubilarni petnaesti puta za redom.

 

 

LjšfŠ 2018. – PROGRAM

05.08. – NEDJELJA

21:00 Svečano otvaranje

Predstavljanje radionica LjšfŠ 2018.

„Osmi povjerenik“, igrani film, Ivan Salaj, 2018., HR

U prisustvu redatelja Ivana Salaja i glavnog glumca Frana Maškovića

 06.08. – PONEDJELJAK

Specijalna projekcija na plaži Priježba

21:00 „HideNSeek“ radionica igranog filma LJŠFŠ 2017.

21:15 „Odiseja“„L'Odissee“, igrani film, Jerome Salle, 2016., FRA

07.08. – UTORAK

21:00 Izbor kratkih filmova LJŠFŠ partnera i prijatelja

22:00 „U plavetnilo“, kratki igrani film, Antoneta Alamat Kusijanović, 2017., HR/SI/SE

U prisustvu redateljice Antonete Alamat Kusijanović

08.08.– SRIJEDA

Glazbeno filmska večer 

21:00 „Pope, vrati se “, dokumentarni  film, Toni Volarić 2018., HR

U prisustvu redatelja Tonija Volarića

            Glazbeni nastup – Pero Franić

09.08. – ČETVRTAK

21:00 „Leo da Vinci: Misija Mona Lisa “, animirani film, Sergio Manfio, 2018., IT/POL

11.08. – SUBOTA

21:00 „Ljubav i poneka psovka“, igrani film, Antun Vrdoljak, 1969., HR

12.08. – NEDJELJA–

21:00  „Uzbuna na Zelenom Vrhu “, igrani film za djecu, Čejen Černić, 2017., HR

13.08. – PONEDJELJAK

21:00 LjšfŠ koncert – MARKO ŠKUGOR

14.08. – UTORAK

Svečano zatvaranje

21:00 Premijere radova svih radionica LjšfŠ 2018.

Dodjela nagrada i priznanja

 

 

 

Kursevi japanskog jezika za 2018-2019. godinu

U svrhu promocije kulturne razmjene i učenja jezika, Ambasada Japana u BiH ima zadovoljstvo najaviti Ljetni kurs japanskog jezika, koji će se održavati treću godinu zaredom od 28. augusta do 13. septembra 2018. godine u prostorijama Filozofskog fakulteta, Univerzitet u Sarajevu.

Za više informacija molimo posjetite link:
http://www.bosnia.emb-japan.go.jp/itpr_ja/00_000841.html

Također Ambasada Japana u BiH najavljuje i da će se Kurs japanskog jezika održati šestu godinu zaredom u prostorijama Filozofskog fakulteta, Univerzitet u Sarajevu, tokom puna dva akademska semestra, počevši od 1. oktobra 2018. godine.

Svi zainteresovani se pozivaju da se osjete slobodnim raspitati se o kursu na Orijentacijskom danu, koji će se održati 28. septembra 2018. godine na Filozofskom fakultetu.

Za više informacija o kursu molimo posjetite link:
http://www.bosnia.emb-japan.go.jp/itpr_ja/00_000824.html

Od ove srijede živimo na dug!

U srijedu, 1. kolovoza/augusta, svijet ulazi u ekološki dug, najavljuje Global Footprint Network (GFN). Dan ekološkog duga je onaj dan kada potreba čovječanstva za prirodom nadmašuje ono što zemljini ekosustavi mogu u 2018 godini obnoviti.

Taj dan, koji se ove godine obilježava najranije otkako se vrše mjerenja (1997. godine bio je potkraj rujna), simbolično prikazuje utjecaj ljudskih aktivnosti na prirodu i njezine resurse. Prema GFN-u, za trenutačne potrebe čovječanstva bila bi nam potrebna 1,7 planeta kako bismo imali dovoljno prirodnih resursa za potporu ljudskim aktivnostima.

„Činjenica da se ovaj dan svake godine pomiče unaprijed govori nam da se i dalje prema planetu ne ponašamo odgovorno! Živimo od sve veće pozajmice koju uzimamo s računa bolje budućnosti  svoje djece “, ističe Deni Porej, direktor WWF Adrije. „Prema WWF-ovom Izvještaju o stanju planeta, sve zemlje u našoj regiji žive iznad svojih prirodnih kapaciteta. To dokazuju i podaci GFN-a o ekološkom otisku, koji se mjere u globalnim hektarima (ghe). To je jedinica za mjerenje naših zahtjeva prema Zemlji (ekološki otisak) i sposobnosti Zemlje da njima udovolji (biokapacitet). Prema tim podacima Slovenija predvodi našu regiju s najvećim ekološkim otiskom i prva ulazi u ekološki dug 12. svibnja/maja. Slijede je Hrvatska (19. lipnja/juna), Crna Gora (29. lipnja/juna), Bosna i Hercegovina (6. srpnja/jula), Makedonija (19. srpnja/jula) i Srbija (30. srpnja/jula)“, kaže Porej, dodajući da najkasnije u dug ulazi Albanija, 14. listopada/oktobra.

Ekološki dug moguć je samo ograničeno vrijeme prije nego što se prirodna osnovica za ljudski opsatanak počne degradirati i eventualno u potpunosti uništiti. Budući da naše potrebe sve više prelaze mogućnosti planeta da se regenerira,, na što dodatno utječu posljedice klimatskih promjena, Dan ekološkog duga je snažan podsjetnik na hitne akcije koje pojedinci i zemlje moraju poduzeti kako bi zaštitili šume, oceane, slatkovodne resurse, biljni i životinjski svijet, te tako pomoći u postizanju održivog razvoja. Ideje kako promijeniti svoj otisak mogu se pronaći na stranici GFN-a i WWF Adrije.

Razdoblje od sada do 2020. godine moramo iskoristiti kako bismo definirali ključne obveze i akcije kojima možemo preokrenuti trend gubitka prirode do 2030. godine i pomoći u osiguranju zdravlja i dobrobiti ljudi i našeg planeta.

O Global Footprint Networku:

Global Footprint Network je istraživačka organizacija koja želi promijeniti kako svijet upravlja prirodnim resursima i reagira na klimatske promjene. Od 2003. djelovali su s više od 50 zemalja, 30 gradova i 70 globalnih partnera za isporuku znanstvenih uvida koji su doveli do učinkovitih politika i investicijskih odluka. Zajedno, mi stvaramo budućnost u kojoj svi možemo napredovati unutar granica našeg planeta.

www.footprintnetwork.org

O WWF-u:
WWF je jedna od najvećih i najuglednijih svjetskih nezavisnih organizacija za zaštitu prirode, s gotovo pet milijuna pristaša i globalnom mrežom aktivnom u više od stotinu zemalja. Misija WWF-a je zaustaviti propadanje zemljina prirodnog okoliša te izgraditi budućnost u kojoj ljudi žive u skladu s prirodom čuvajući svjetsku biološku raznolikost te osiguravajući da je upotreba obnovljivih prirodnih resursa održiva, promovirajući smanjenje zagađenja i rasipne potrošnje. Za dodatne informacije: http://adria.panda.org/

Prijavite se na sedmi Vikend aktivizma

Pozivamo vas da se prijavite na sedmi  “Vikend aktivizma“ koji će se održati od 17. do 19. avgusta u parku “Mladen Stojanović“ u Banjaluci.

Cilj ovog događaja je razvijanje kritičke svijesti kod mladih, kroz sagledavanje aktuelnih društvenih i političkih problema u Bosni i Hercegovini.

Kao i prethodnih godina kroz različite edukativno-kreativne radionice ćemo dijeliti znanje i učiti jedne_i od drugih, te se upoznati sa nenasilnim, društveno-odgovornim djelovanjem kao i demokratskim metodama za izgradnju boljeg društva.

Predavači na “Vikendu aktivizma“ će biti dugogodišnje_i aktivisti_kinje iz Bosne i Hercegovine.

Poziv je otvoren za sve mlade ljude od 18 do 30 godina iz Bosne i Hercegovine.

TROŠKOVE PREVOZA, SMJEŠTAJA I HRANE SNOSI UDRUŽENJE GRAĐANA  “OŠTRA NULA“.

Ukoliko ste zainteresovane_i  za učešće na ovogodišnjem Vikendu aktivizma, molimo vas da ispunite PRIJAVNI OBRAZAC

Rok za prijavu je nedjelja, 5. avgust 2018. godine.

Učesnice_i koje_i budu primljene_i na Vikend aktivizma će sve tehničke i praktične informacije dobiti mailom 10. avgusta.

Divanhana i Bradley Dean: “Vino piju nane age Sarajlije”

Bosanskohercegovački sevdah bend Divanhana svim poštovaocima njihovog rada poklanja sevdalinku  „Vino piju nane age Sarajlije” koju su realizovali u saradnji sa zvijezdom broadwaya Bradley Deanom.

Krajem marta ove godine pomenuti sevdah bend i priznati američki umjetnik su ostvarili saradnju na projektu „Večer Broadwaya“ pod pokroviteljstvom Ambasade Sjedinjenih Američkih država u BiH, gdje su izvodili numere iz poznatih mjuzikla. Muzicirajući, uspjeli su zbližiti instrumentalnu i ritmičku raskoš BH melosa i broadwayskog koncertnog repertoara, te stvoriti uspješnu simbiozu koja je rezultirala sa dva rasprodana koncerta u Sarajevu i Banja Luci.

Nošeni kreativnošću, proveli su jedan radni dan u studiju i zajednički snimili sevdalinku „Vino piju nane age Sarajlije“.

“Iznimno smo ponosni na saradnju sa gospodinom Bradley Deanom, koja je uspjela spojiti možda i nespojivo – sevdah i Broadway. Ljubav prema umjetnosti i predanost muzici, odvela nas je do izvora našeg stvaralaštva i otvorila vrata prema novim svjetovima. U toku realizacije koncertnog koncepta projekta “Večer Broadwaya i sevdaha” proveli smo sedam prekrasnih dana sa gosp. Deanom te smo došli na ideju da bi upravo sevdalinka “Vino piju age Sarajlije” oslikala šarenilo svijeta kojem pripadamo. Moram istaći da smo posebno fascinirani Bradleyevoj iskrenošću u interpretaciji koja je bez obzira na jezičku barijeru nadmašila naša zajednička očekivanja. Vjerujem da je ovo početak našeg zajedničkog putovanja i traganja za iskonskim ljepotama stvaranja. Sretni smo što smo poštovaocima naše muzike i svima koji vole sevdah poklonili jednu nadasve drugačiju i posebnu pjesmu. Smatram da smo pokazali da sevdah pripada svima i sigurna sam da ćemo ovom pjesmom obojiti naš svijet ljepšim i veselijim bojama“ izjavila je pjevačica benda Divanhana Naida Čatić.

Pjesma i video su snimani u Long Play Studiju u Sarajevu. Produkciju potpisuje dugogodišnji saradnik benda Borjan Milošević, a video montažu Kenan Pašić.

Inače, Bradley Dean je nastupao na Broadwayu u mjuziklima „Evita“, „A Little Night Music“, „Man of La Mancha“, Stingovom mjuziklu „The Last Ship“ i mnogim drugim.  Na međunarodnoj sceni, izvodio je mjuzikle „Jekyll and Hyde“ i „The Rocky Horror Show“. Trenutno je predavač na prestižnom Univerzitetu New York.

Sevdalinka „Vino piju nane age Sarajlije“ je od danas dostupna na besplatan download na službenoj stranici benda www.divanhana.ba

Divanhana najavljuje i nastavak koncertne sezone koja će početi koncertima u Travniku 26.07. i dan kasnije u Bugojnu 27.07. te će se nastaviti u Arilju, Požegi, Dubrovniku, Locarnu, Cerknu, Ivanjici, Beogradu, Barčicama, Rijeci, Izmiru, i drugim gradovima regije i Evrope.