U Konjicu je održan osnivački sastanak”Inicijative za poštivanje ženskih ljudskih prava na tržištu rada”, aktivnosti koja je dio projekta “Međusektorsko partnerstvo za ljudska prava na tržištu rada”. Riječ je o projektu koji implementira Fondacija INFOHOUSE iz Sarajeva u saradnji s Fondacijom “Lara” iz Bijeljine, uz finansijsku podršku Evropske unije u Bosni i Hercegovini.
Sastanku su prisustvovali/e predstavnici/ice istaknutih bh. organizacija civilnog društva, sindikata i privrednih komora iz Bosne i Hercegovine (BiH), a govorilo se o ljudskim pravima na tržištu rada, s posebnim osvrtom na prava žena.
– Nažalost, posebno u manjim sredinama, žena biva osuđena kada se požali na neku vrstu uznemiravanja na radnom mjestu. Zbog nepovjerenja u sistem se žene vrlo često ne odluče da rade na zaštiti svojih prava – rekao je Goran Stanković, predstavnik Saveza sindikata Republike Srpske na današnjem sastanaku.
Cilj inicijative je, između ostalog, uspostavljanje saradnje s bh. privrednim subjektima kako bi se postiglo smanjenje diskriminatorne prakse preduzeća pri zapošljavanju.
– Privrednici i zaposlenici nisu dovoljno informisani o ovoj temi. Ova tema bi trebala da se proširi na period srednjoškolskog i fakultetskog obrazovanja, pa i na područje porodice. Mislim da je ključno da se djeca u nekom ranijem uzrastu nauče šta je primjereno, a šta nije – kazala je Nevenka Jevrić, predstavnica Privredne komore Brčko distrikta.
Naredni koraci, kada je o Inicijativi riječ, podrazumijevaju izgradnju kapaciteta kao i proces zagovaranja kako bi se ova tema stavila visoko na medijski i javni dnevni red, te kako bi se zainteresovali građani i građanke za ova pitanja. Sve to kako kako vlasti ne bi mogle zanemariti i/ili odgoditi potrebno političke djelovanje.
U projekat je, do sada, uključeno osam poslovnih subjekata koji će dobiti priliku da razviju integrativne transformativne politike (protokole, mehanizme, odluke i druge procedure za rješavanje štetnih uticaja na radna ljudska prava). U okviru projekta je, između ostalog, sprovedena i online anketa čija je svrha bila da se dobije objektivna slika o položaju ispitanika/ica na tržištu rada (maj 2024.). Anketu je ispunilo oko 300 ispitanika/ica.
Rezultati ankete:
– 54,4% ispitanika/ica je doživjelo diskriminaciju na radnom mjestu
– 77,5% ispitanika/ica nije prijavilo diskriminaciju ili nasilje kojem su bili izloženi
– 64,8% ispitanika/ica nije napustilo radno mjesto na kojem su doživjeli nasilje
Najčešći oblici nasilja:
– Verbalno nasilje – 33,6% ispitanika/ica je bilo izloženo uvredljivim riječima i komentarima
– Neverbalno nasilje – 45,2% ispitanika/ica je bilo izloženo gestikulacijama, insinuacijama, te znakovima koji upućuju na imitaciju seksulanih odnosa
– Fizičko nasilje – 69,4% ispitanika/ica je bilo izloženo nepotrebnom fizičkom kontaktu i dodirivanju dijelova tijela.