Udruženje za razvoj muzičke umjetnosti i pedagogije „SA Sinfonietta“ iz Sarajeva i „Udruženje Hila“ iz Zrenjanina s velikim zadovoljstvom najavljuje drugi koncert u sklopu projekta Dijahronijski kontrapunkt koji je podržao British Council u okviru projekta „Kultura i kreativnost za Zapadni Balkan“ (CC4WBs).
CC4WBs je finansiran od strane Evropske unije, i ima za cilj unapređenje dijaloga na Zapadnom Balkanu kroz jačanje kulturnog i kreativnog sektora i razvijanje njegovog potencijala za društveno-ekonomski uticaj u ovom regionu. Tokom perioda od 48 mjeseci, projekat CC4WBs ima za cilj poboljšati učinak kulturnog i kreativnog sektora kako bi unaprijedio vještine, znanja i pristup finansijskoj pomoći, povećao konkurentnost te omogućio održivu koprodukciju i cirkulaciju dobara i usluga na Zapadnom Balkanu.
Drugi koncert projekta Dijahronijski kontrapunkt održat će se u utorak, 11. februara 2025. godine, s početkom u 19:30 sati, u koncertnoj sali „Cvjetko Rihtman“ (Josipa Stadlera 1, Sarajevo).
Na koncertu će nastupiti trio ‘SA Sinfonietta’, kojeg čine violinistkinje Alma Dizdar i Tamara Arsovski i violončelistkinja Belma Alić.
Program koncerta obuhvata djela Johanna Sebastiana Bacha i Luigija Boccherinija, dva autora čija su djela ključna za razvoj barokne i klasicističke muzike. Bachove Troglasne invencije pružaju svojevrstan uvid u majstorstvo kontrapunkta, dok Boccherinijeva gudačka trija odišu melodijskom ljepotom i formalnom elegancijom, istovremeno predstavljajući bogatstvo kamernog repertoara.
Gudački trio, sastavljen od dvije violine i violončela, jedan je od najintimnijih oblika kamernog muziciranja. Ovakav ansambl pruža savršen prostor za dijalog između instrumenata, gdje svaki glas ima svoju ulogu i doprinosi harmoničnoj cjelini. Trio zahtjeva visok nivo međusobne koordinacije i muzičkog razumijevanja, a istovremeno omogućava izvođačima da istraže široki spektar zvučnih boja i dinamike. Ansambl poput Tria ‘SA Sinfonietta’ predstavlja vrhunski primjer predanosti kamernom muziciranju, povezujući tehničku izvrsnost s dubokom muzičkom osjetljivošću.
Jedan od jedinstvenih elemenata ovog projekta je ekfrastički dijalog između muzike i književnosti. Inspirisana koncertnim izvedbama, spisateljica Ana Vučković kreiraće tekst koji će književnim jezikom reflektovati muziku, otkrivajući nove umjetničke perspektive i dimenzije izraza.
Projekat Dijahronijski kontrapunkt nastoji istražiti bogatstvo interakcije između različitih umjetničkih formi i afirmisati značaj umjetnica te kulturnu razmjenu i saradnju.
Tamara Arsovski, violina
Osnovne i master studije violine (2010 – 2016) završila je pod mentorstvom prof. Violete Smailović – Huart na Muzičkoj akademiji Univerziteta u Sarajevu. Tokom studija učestvovala je na majstorskim kursevima violine kod prof. Violete Smailović – Huart, Stefana Milenkovića, Ilie Korola, Hakan Şensoya, Deborah Wong i Gudačkog kvarteta Manhattan. Kao solistica nastupala je sa orkestrom “Camerata Academica”, Gudačkim orkestrom MAS-a i Simfonijskim orkestrom Mostar.
Trenutno je viši asistent na Odsjeku za gudačke instrumente i gitaru Muzičke akademije Univerziteta u Sarajevu. Stalni je član Gudačkog orkestra “SA Sinfonietta”, na poziciji koncertmajstora i Gudačkog kvarteta “SA Sinfonietta”. Od 2018. godine članica je ansambla INSAM Instituta za savremenu umjetničku muziku (Sarajevo). Godine 2019. upisala je doktorske studije u klasi profesora Ernsta Kovacica na Muzičkoj akademiji Univerziteta u Sarajevu. Tamara aktivno radi kao muzički pedagog i koncertni violinista od 2016. godine.
Alma Dizdar, violina
Diplomirala na Muzičkoj akademiji Univerziteta u Sarajevu u klasi prof. YeonJu Jeong. Magistrirala je na prestižnom koledžu Ithaca u Itaci, New York u klasi prof. Calvina Wiersme, a kasnije i na Muzičkoj akademiji Univerziteta u Sarajevu. Kao jedna od najboljih studentica, nagrađena je Zlatnom značkom Univerziteta u Sarajevu. Alma je učestvovala na brojnim seminarima muzičkih pedagoga: Dora Schwarzberg, Anna Dzialak Savytska, Ernst Kovacic, Orest Shourgot, Cihat Askin, Calvin Wiersma, Mark Steinberg i drugi. Nastupala je u zemljama regiona, Austriji, Nemačkoj, Francuskoj, Italiji i SAD. Kao solista nastupala je sa Simfonijskim orkestrom Mostar i gudačkim orkestrom “SA Sinfonietta”. Od 2018. godine zaposlena je kao asistentica na predmetu Violina na Muzičkoj akademiji Univerziteta u Sarajevu.
Alma je trenutno student doktorskih studija na Muzičkoj akademiji Univerziteta u Sarajevu u klasi prof. emeritusa Ernst Kovacica i prof. dr. Lane Šehović Paćuka. Od 2016. godine aktivno radi kao muzički pedagog i koncertni violinista.
Belma Alić, violončelo
Diplomirala je 2004. godine na Muzičkoj akademiji Univerziteta u Sarajevu u klasi profesora Yevgenyja Xaviereffa. Magistrirala je 2007. godine u istoj klasi, a 2016. odbranila je doktorat na temu “Nove tehnike u literaturi za violončelo solo 20. i 21. stoljeća”.
Osnivač je i umjetnički rukovodilac kamernog ansambla SA Sinfonietta. Bila je članica Britanske Opera Circus Company s kojom je imala uspješne izvedbe opere Differences in Demolition kompozitora Nigela Osbornea u Engleskoj, Bosni i Hercegovini, Austriji i Škotskoj. Opera je takođe izvedena na festivalu City of London Festival i imala uživo prenos u Edinburghu na BBC radiju, kao i u kraljevskoj palači Hofburg u Beču.
Kao solistica nastupala je uz pratnju Sarajevske filharmonije, Simfonijskog orkestra Mostar, Simfonijskog orkestra u Zenici, Gudačkog orkestra Muzičke akademije u Sarajevu i Mostar Sinfoniette.
Dobitnica je prvih i specijalnih nagrada na takmičenjima učenika i studenata muzike u FBiH te prve nagrade na međunarodnom takmičenju Val Tidone u Italiji 2001. godine u kategoriji kamernog ansambla (duo violončelo i klavir). Godine 2010., na istom takmičenju, dobila je posebno priznanje za nestandardne ansamble u kategoriji Tidone folk (duo glas i violončelo). Dobitnica je stipendije fondacije Karim Zaimović za doprinos kulturnom stvaralaštvu BiH.
Koncertirala je diljem Austrije, Njemačke, Italije, Francuske, Nizozemske, Danske, Velike Britanije, Švicarske, Španije, Mađarske, Slovačke, Crne Gore, Srbije, Hrvatske i Bosne i Hercegovine. Trenutno je redovna profesorica na Odsjeku za gudačke instrumente i gitaru na predmetima Violončelo i Kamerna muzika za gudače na Muzičkoj akademiji Univerziteta u Sarajevu.