Javni poziv za učešće u projektu “MI IZBJEGLICE”

Goethe-Institut u Bosni i Hercegovini, u saradnji sa Historijskim muzejom BiH i Akademijom scenskih umjetnosti u Sarajevu, realizuje projekt pod nazivom „Mi, izbjeglice“ u okviru kojeg želi zabilježiti ovu posebnu vezu između Njemačke i Bosne i Hercegovine, kao i priče svjedoka tog vremena predstaviti u izložbi.

Ukoliko ste i sami bili izbjeglica u Njemačkoj i/ili Austriji i voljni ste sa drugima podijeliti vaša iskustva ohrabrujemo vas da se prijavite na narednu fokus grupu koja će se održati 26.01.2019. u Sarajevu.

Više informacija o projektu možete naći ovdje.

Gotovo 390.000 izbjeglica iz Bosne i Hercegovine su tokom bosanskohercegovačkog rata od 1992.-1995. godine našle utočište u Njemačkoj. Njih skoro 90% se od kraja rata pa do 2000. godine vratilo u domovinu. Ti ljudi i danas osjećaju jaku vezu sa Njemačkom. Za vrijeme provedeno u Njemačkoj nastale su osobne veze među ljudima i porodicama, ali i plodni kontakti između institucija. Bijeg i prihvat su dio zajedničke neispisane istorije naroda Njemačke i Bosne i Hercegovine.

Kasnih 1980-ih, Njemačka je suočena s prvim velikim egzodusom nakon Drugog svjetskog rata; broj azilanata je u stalnom porastu. Početkom 90-ih gotovo 450.000 azilanata je registrirano u Njemačkoj; mnogi dolaze iz ratom razrušene Jugoslavije. U tom trenutku Njemačka je jedna od vodećih prihvatnih zemlja u EU. U Njemačkom društvu egzodus izbjeglica otvara intenzivne i vrlo kontroverzne javne rasprave; teme uključuju: ulogu Njemačke u ovom procesu (zemlja imigracije ili ne), zloupotrebe prava na azil, kriminalitet kod stranaca, itd.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Translate »