Balkanska premijera projekta BBC Blue Room na Sarajevo Unlimitedu

Zahvaljujući British Councilu, ovogodišnjem Inovacijskom partneru, na drugom po redu regionalnom forumu inovacija ‘Sarajevo Unlimited’, 2–4. novembra, posjetioci će biti u mogućnosti da steknu jasniji uvid u budućnost broadcastinga prezentovanu kroz BBC-jev revolucionarni projekt Blue Room, koji će u Sarajevu imati premijeru za balkansko tržište.

BBC Blue Room je interaktivna prezentacija multimedijske tehnologije koja prikazuje nove i uzbudljive načine na koje gledaoci prate i stvaraju sadržaj kao i tehnološke uređaje budućnosti koji se koriste u ovu svrhu. Prezentacija BBC-jevog Blue Rooma tokom konferencije u Sarajevu biti će sjajna prilika za sve posjetioce da se upoznaju sa svjetskim trendovima, te BBC-jevom vizijom budućnosti kreiranja, distribuiranja i praćenja medijskog sadržaja.

Tokom predstavljanja projekta, biti će prezentovane i najnovije ideje britanskog javnog servisa, kao što je BBC Taster, a biti će i pokrenute diskusije na temu virtuelne i proširene stvarnosti u službi broadcastinga. Projekat Blue Room će predstaviti Lindsey Suter, stručnjak u oblasti korištenja tehnoloških uređaja za potpunije korisničko iskustvo, koja je provela posljednje četiri godine istražujući uređaje, servise i ključne trendove u oblasti tehnologije i njihov uticaj na broadcasting industriju.

Osim Blue Rooma, BBC je pripremio i predavanje na glavnoj bini, 4. novembra, koje će održati Ian Forrester, senior producent ove medijske kuće. Ian Forrester se trenutno bavi istraživanjem storytellinga i oblastima budućeg pripovjedanja uz razvijanje Perceptive Media tehnologije. Naime, radi se o potpuno novom pristupu radiodifuziji, koje pojednostavljeno glasi: upari najbolju emisiju sa najboljom internet tehnologijom stvarajući iskustvo kakvo bi proizvelo staromodno sjedenje i pripovjedanje priča uz vatru na kampovanju.

Uz pomoć PlayUK, platforme British Councila za podršku i razvoj audio-vizuelnog sektora, na Sarajevo Unlimited forumu, organizovane su i dvodnevne radionice za izabrane polaznike iz kreativnih industrija i ICT sektora, koji će biti izloženi svijetu OBM (Object-Based Media), te zaroniti u stvaranje novih vrsta sadržaja koje se transformiraju u impresivno, angažovano i dijeljeno iskustvo koje povećava angažiranje publike.

 

Sarajevo Unlimited nastavlja i ove godine donositi inovacije i svjetske trendove uz pregršt novih tema, ideja i inspiracija koje će zasigurno obilježiti ovogodišnji Forum, te drugu godinu zaredom staviti Sarajevo u centar pažnje i mapirati ga kao centar regionalnog biznisa i inovacija.

 

Avatar

Autor: urednik

Zapravo moja ambicija je raditi u trafici s pogledom na more. Igrajući se doslovno, radio sam mnogo toga. Nemaran kakav jesam, nisam pravio arhivu. Ovo je pokušaj, da prije nego se konačno oduzmem, saberem bar dio toga. S toga doživite ovo kao svojevrsnu virtuelnu trafiku, na kojoj možete izabrati ono što vam se učini zanimljivim ili uzeti ono što mislite da vam treba. Platiti ne morate ali ako vas bude grizla savjest, ne ustručavajte se. Ambicija se neće ostvariti sama. Više na https://zokacatic.com

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *