Promocija knjige “Sjećajući se sobe” Veska Kadića

Izdavačka kuća Buybook i Akademija likovnih umjetnosti u Sarajevu sa zadovoljstvom vas pozivaju na promociju knjige „Sjećajući se Sobe i drugi eseji“ autora Veska Kadića i projekciju filma „Soba“ Sadudina Musabegovića.
Promocija i projekcija će se održati u petak, 12. aprila 2019. godine u 19:00 sati na Akademiji likovnih umjetnosti (Obala Maka Dizdara 3).
Na promociji će govoriti Marina Katnić-Bakaršić, Sulejman Bosto i Senadin Musabegović. Moderatorica promocije je Kristina Ljevak.

Na dan održavanja promocije knjige „Sjećajući se Sobe i drugi eseji“ i projekcije filma „Soba“ navršava se pet godina od kako nas je napustio profesor emeritus Sadudin Musabegović, vrsni teoretičar filma i likovne umjetnosti, omiljeni sarajevski profesor, ali i filmski autor čijem je filmu „Soba“ posvećena i knjiga Veska Kadića.
„Ne pamtim oca, ali pamtim tragove koje je na moje stvaralaštvo i život ostavio Sadudin Musabegović“, riječi su kojima Vesko Kadić počinje knjigu kao posvetu čovjeku s kojim je drugovao od sedamdesete godine i koji je imao presudan značaj na njegovo lično profiliranje te koji je vlastitim angažmanom zadužio bh. filmsku i akademsku zajednicu, zahvaljujući pionirskom stvaranju bh. filmske misli, kako Kadić definište Musabegovićevo djelovanje.
I ova knjiga i podsjećanje na film „Soba“ dio su duga prema autoru koji je kompletan život posvetio filmu i njegovom značenju, nikada ne zapostavljajući i likovnu umjetnost.
Susret povodom promocije knjige i projekcije filma biće i prilika da se upoznamo sa počecima filmskog puta Sadudina Musabegovića i vremena kada je šezdesetih godina prošlog stoljeća tokom studija na Filološkom i Filozofskom fakultetu u Beogradu bio čvrsto povezan s filmskom avangardom, čak učestvujući u pionirskim projektima beogradskog kruga kino amatera, zaključno sa autorskim i pedagoškim angažmanom koji je bitno uticao na generacije i generacije Musabegovićevih studenata i studentica.

Avatar

Autor: urednik

Zapravo moja ambicija je raditi u trafici s pogledom na more. Igrajući se doslovno, radio sam mnogo toga. Nemaran kakav jesam, nisam pravio arhivu. Ovo je pokušaj, da prije nego se konačno oduzmem, saberem bar dio toga. S toga doživite ovo kao svojevrsnu virtuelnu trafiku, na kojoj možete izabrati ono što vam se učini zanimljivim ili uzeti ono što mislite da vam treba. Platiti ne morate ali ako vas bude grizla savjest, ne ustručavajte se. Ambicija se neće ostvariti sama. Više na https://zokacatic.com

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *