SONEMUS FEST 2019

U periodu 16.-18.04.2019. u Sarajevu održati će se novo izdanje jedinog festivala za savremenu umjetničku muziku u Bosni i Hercegovini, SONEMUS FEST 2019.
(Udruženje Nove Muzike – SONEMUS, Sarajevo aktivno djeluje još od 2001 s ciljem izvođenja, promocije i edukacije u oblasti savremene umjetničke (ozbiljne) muzike. U tom periodu SONEMUS je organizirao preko sto koncerata u BiH i inostranstvu, nastupio na mnogobrojnim značajnim međunarodnim festivalima, te organizirao niz radionica i edukativnih programa. O dosadašnjim aktivnostima SONEMUSa možete se informirati na: https://www.sonemus.com)

Ovogodišnji SONEMUS FEST, pod nazivom BLACK BOX tematski je posvećen djelima koja kombinuju interaktivno izvođenje muzike i videa, kao i kombinaciju elektronske muzike sa akustičnim instrumentima.
Kao jedna od rijetkih institucija (ako ne i jedina) koja podržava savremeno muzičko stvaralaštvo u Bosni i Hercegovini, na festivalu će premijerno biti izvedene kompozicije bh autora i to: Koncert za violinu i ansambl Ališera Sijarića, u izvođenju naše renomirane violinistice Violete Smailović-Huart, “Time Deviation Triggering” za ansambl i modularne sintetizatore zvuka, kao i nova kompozicija mlade i perspektivne bh kompozitorke, Hanan Hadžajlić.

Pored koncerata, u prostroijama Muzičke akademije u Sarajevu i ArsAevia održati će se niz radionica za muzičare i kompozitore, a koje će voditi solisti renomiranih gostujućih ansambala Proton-Bern (Švicarska) i Mosaik – Berlin (Njemačka), te gostujući danski kompozitor, Simon Steen-Andersen.

Festival se sastoji od 3 koncerta:

  1. utorak, 16. 04.2019, Kino Imperijal /Brew Imperial Society (ul. Maršala Tita 56, Sarajevo) u 20:00 sati: Black Box Music je interaktivno djelo danskog kompozitora, izvođača i umjetnika zvuka, Simona Steen-Andersena u kojem se na dinamičan i uzbudljiv način prepliću muzika, teatar i video; Koncert za violinu i ansambl bosanskohercegovačkog  kompozitora Ališera Sijarića biti će premijerno izveden,  a na programu će se također naći i trio australijsko-švicarskog kompozitora Paula Clifta. SONEMUS ansambl (u svom do sada najbrojnijem izdanju) vodit će dirigent Matthias Kuhn, a kao solisti nastupaju Carlota Cáceres – pokret i Violeta Smailović-Huart – violina.
  2. srijeda, 17.04.2019, Dom Oružanih snaga BiH (ul. Zelenih Beretki 2, Sarajevo) u 20:00 sati – nastupiti će švicarski ansambl Proton iz Berna sa programom koji kombinuje klasične instrumente sa improvizacijom na magnetofonu u djelu mladog Švicarca Antoinea Chessexa (Jérome Noetinger kao solista na magnetofonu), kao i sa  modularanim sintetizatorima zvuka u novoj kompoziciji Dine Rešidbegovića.
  3. četvrtak. 18.04.2019,  Kino Imperijal /Brew Imperial Society (ul. Maršala Tita 56, Sarajevo) u 18:30 sati – nastupa Berlinski ansambl  Mosaik sa međunarodnom reputacijom u izvođenju interaktivnih kompozicija koje kombinuju muziku i live-video  u djelima Michael Beila, Johannesa Kreidlera,  Simona Steen-Andersena, Ricardoa Eizirika i Niklasa Seidla. Koncert donosi i premijeru novog djela mlade bh kompozitorke, Hanan Hadžajlić.

Upoznajte budućnost umjetnosti!

Karte za sve koncerte mogu se kupiti u putem interneta na www.kupikartu.ba i u njihovim poslovnicama; u Kino Imperijal /Brew Imperial Society (ul. Maršala Tita 56) pon.-sub. 16:00-22:00,  kao i pola sata  pred sami početak koncerta na mjestu zbivanja.

Festival posvećujemo uspomeni na saradnika i prijatelja,  Denisa Šparavala.

Avatar

Autor: urednik

Zapravo moja ambicija je raditi u trafici s pogledom na more. Igrajući se doslovno, radio sam mnogo toga. Nemaran kakav jesam, nisam pravio arhivu. Ovo je pokušaj, da prije nego se konačno oduzmem, saberem bar dio toga. S toga doživite ovo kao svojevrsnu virtuelnu trafiku, na kojoj možete izabrati ono što vam se učini zanimljivim ili uzeti ono što mislite da vam treba. Platiti ne morate ali ako vas bude grizla savjest, ne ustručavajte se. Ambicija se neće ostvariti sama. Više na https://zokacatic.com

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *