Počinje 18. Festival srednjoškolskog teatra Bosne i Hercegovine

0

Nastojeći afirmisati postojeće stvaralaštvo mladih ljudi u srednjim školama, ali i stvaralaštvo srednjoškolaca organizovanih u različitim teatarskim grupama i organizacijama u ponedjeljak 15. aprila u Živinicama počinje 18. Festival srednjoškolskog teatra Bosne i Hercegovine, kojeg organizira Centar za dramski odgoj iz Mostara sa partnerima iz Živinica, Bosanskim kulturnim centrom, Gimnazijom i Mješovitom srednjom školom. Pokrovitelj festivala je Općina Živinice. Do sada je Festival organiziran u Konjicu, Mostaru, Goraždu i Travniku, a već treću godinu je u Živinicama. Na Festivalu će biti izvedena 21 predstava iz doslovno svih krajeva Bosne i Hercegovine sa preko 250 učesnika. Festival će trajati do 19. aprila. Nakon izvedenih predstava svaki dan vodiće se razgovori o predstavama, a festivalski program pratiće i tročlani stručni žiri koji će na kraju najzanimljivijim teatarskim ostvarenjima dodijeliti priznanja.

Ovaj Festival programski i estetski profiliran je u duhu osnovnih principa dramske pedagogije, kako ih je struka postavila danas u Svijetu.

Zbog ravnopravnijeg vrednovanja ostvarenih rezultata, ali i ujednačavanja kriterija, festivalski repertoar odvijaće se u dva programa i to:

  1. a)     neprofesionalno vođene srednjoškolske dramske grupe, i
  2. b)     profesionalno vođene srednjoškolske dramske grupe.

Žiri će prilikom donošenja odluka ova dva festivalska programa posmatrati odvojeno i u svakom od programa nagraditi najbolja ostvarenja i pojedince.

Učesnicima Festivala, u svakom od festivalskih programa, mogu biti dodjeljene slijedeće nagrade:

–          za predstavu u cjelini,

–          za ansambl igru,

–          za umjetničko – pedagoško vodstvo,

–          za originalni dramski tekst, predložak ili ideju predstave,

–          žiri, može dodijeliti i petu, pojedinačnu, nagradu, po vlastitoj

procijeni, za neki element umjetnosti teatra koji se istakne na Festivalu, te više pohvala po vlastitoj procjeni.

Nagrada za predstavu u cjelini nosi ime preminule glumice Zlate Imamović iz Travnika koja je godinama bila naš domaćin.

Iz Mostara na Festivalu učestvuju predstave Mostarskog teatra mladih i Koledža ujedinjenog svijeta.

PROGRAM

      18.FESTIVALA SREDNJOŠKOLSKOG TEATRA BOSNE I HERCEGOVINE

Bosanski kulturni centar Živinice, 15. do 19. april 2019. godine

Ponedjeljak, 15. april

10,00 sati

Otvaranje Festivala

10,15 sati

JU Gimnazija Živinice

Jelena Tondini

„TELEFON“

Kolektivna režija

12,00 sati

JU MSŠ ŽIVINICE

Adem Musić

„HOTEL CALIFORNIA“

Režija: Ajla Babić

13,30 sati

Dramski studio M.A.S.K.E. JU Narodna biblioteka „Nevenka Stanisavljević „ Kostajnica

Maja Nikolić

“OTKAZ”

Adaptacija i režija: Novica Bogdanović

15,30 sati

Dramska grupa JU Gimnazije „Jovan Dučić“ Trebinje

Članovi dramske grupe

„KOFERI“

Režija: Igor Svrdlin

17,30 sati

JU Srednja elektrotehnička škola Tuzla

Ahmet Kasumović

„DUR“

Režija: Larisa Softić Gasal

18,30 sati

OKRUGLI STO

Utorak, 16. april

10,00 sati

JU Turističko-ugostiteljska škola Tuzla

Enisa Hasić

„KO SE HLJEBA OD KULTURE NAJ'O“

Režija: Enisa Hasić

12,00 sati

Dramska sekcija Gimnazije OBALA Sarajevo

Azra Bidžan-Hodžić

„MI & AUSLENDERI“

Režija: Azra Bidžan-Hodžić

15,00 sati

Mješovita srednja škola Bugojno

Mak Dizdar

„PORUKA“

Režija: Dubravka Gajić

17,00 sati

Katolički školski centar Sarajevo, grupa Optimi actores

Ornela Čolić

„DON QUIJOTE“

Režija: Emilija Pavićević

18,00 sati

OKRUGLI STO

Srijeda, 17. april

10,00 sati

JU Srednja ekonomsko-trgovinska škola Tuzla

Mustafa Mustačević

„PRIČE MOGA GRADA“

Režija: Larisa Ćustendil

11,30 sati

Srednja škola Stolac

Sena Mustajbašić

„BIĆE BIĆE“

13,00 sati

Mostarski teatar mladih

Stanislaw Ignacy Witkiewicz, Danil Harms, Billy K. Wells, Flann O Brien, Istvan Orkeny, Joseph Stein, Heiner Muller, Ljubomir Simović, Ljubivoje Ršumović

 „PROPALA PREDSTAVA“

Režija: Sead Đulić

15,00 sati

Solo Projekti Koledža Ujedinjenog Svijeta u Mostaru / United World College in Mostar Solo Projects

phiSOLOphy

Mentor: Damir Dado Čobo

16,30 sati

OKRUGLI STO

Četvrtak, 18. april

10,30 sati

JU Centar za kulturu Zavidovići

Lana Šarić

“IFIGENIJA”

Režija, adaptacija, koncept prostora, izbor muzike: Sanela Ahmić i Alma Osmanović

12,00 sati

JU Mješovita srednja škola Sapna

Safeta Brzović

„BIT ĆU GLUMICA I TAČKA“

Režija: Jasmina Hadžić

13,30 sati

Dječje pozorište Eko Art Bugojno

Tekst iz radioničkog procesa

„KUT I JA“

Režija: Sanja Krnjajić

 15,30 sati

Srednja mješovita škola „Zijah Dizdarević“ Fojnica, Dramska sekcija

Isak Samokovlija

„HANKA“

Režija: Zilha Hadžić

17,00 sati

OKRUGLI STO

Petak, 19. april

10,00 sati

JU Katolički školski centar „Sv. Franjo“ Opća gimnazija Tuzla

Hristo Bojčev

„ORKESTAR TITANIK“

Režija: Ivana Milosavljević

12,00 sati

JU Mješovita srednja škola Gračanica

Derviš Sušić

„BUJRUM“

Režija: Azra Konjić

14,00 sati

DIS  Pozorište mladih Banja Luka

Po motivima Marka Tvena

„ŠTA JE ZAPRAVO URADIO TOM“

 15,30 sati

Dramski studio JU Kulturno-sportski centar Kakanj

Vesna Ognjenović i Budimir Nešić

„POZDRAVI NEKOG“

Režija: Mirza Bajramović

17,00 sati

OKRUGLI STO I DODJELA NAGRADA