55. Sarajevski dani poezije – program

Međunarodna manifestacija „Sarajevski dani poezije“ jedan je od najstarijih književnih festivala u Europi sa bogatom tradicijom i kontinuitetom priređivanja književnih susreta velikih imena savremene književnosti, a na svečanosti otvaranja ovogodišnjih Dana poezije poezije sudjelovati će istaknuta pjesnička imena sa međunarodne i regionalne književne scene. Program će voditi glumački duo, Izudin Bajrović i Selma Alispahić, prema scenariju koji su osmislili i napisali mladi dramaturzi Emina Omerović i Benjamin Hasić. Program će biti popraćen muzičkim aranžmanom, a prisutne ljubitelje književnosti i pjesničke riječi svojim prigodnim govorom će pozdraviti Dževad Karahasan, predsjednik Društva pisaca u Bosni i Hercegovini.

UTORAK 27/09

Ceremonija
otvaranja festivala
15.00 – 17.00
Svečana sala Gradske vijećnice
Franz Hohler, Ilma Rakusa, Arno Camenisch, Matthias Vieider,
Oravin,Robert Prosser, Daniela Chana, Andrea Drumbl,
Adnadin Jašarević, Senka Marić, Goran Karanović, Darko
Cvijetić, Miro Petrović, Željko Grahovac, Almir Kolar Kijevski,
Goran Samardžić, Damir Uzunović, Gradimir Gojer, Ivan
Kordić, Asmir Kujović, Bisera Alikadić, Mile Stojić, Kemal
Mahmutefendić, Jasna Šamić, Ervin Jahić, Nikola Vukolić, Faiz
Softić, Tonko Maroević
Voditelji programa: Izudin Bajrović & Selma Alispahić
Scenario: Emina Omerović & Benjamin Hasić

Noć švicarske književnosti
20.00 – 21.30
Bošnjački institut
Franz Hohler, Arno Camenisch & Ilma Rakusa
Moderatorica: Ivana Nevesinjac

SRIJEDA 28/09

Eksperimentalne forme pjesničkog nastupa
12.00 – 14.00
Filozofski fakultet
Robert Prosser, Oravin, Matthias Vieider, Nenad Tanović
Moderator: Florian Haderer
Franz Hohler, Daniela Chana
& Andrea Drumbl

– Književni susret –
13.00 – 15.00
Muzej grada Zenice
Domaćin: Adnadin Jašarević

Književnost & marketing
Panel-diskusija & radionica

14.00 – 16.00
Muzej književnosti i pozorišne umjetnosti
Nazif Hasanbegović, Damir Uzunović,
Šejla Šehabović, Almir Kurt

Promocija Edicije
«Međunarodna afirmacija savremene
bosanskohercegovačke književnosti»

17.00 – 18.00
Akademija nauka i umjetnosti BiH

Međunarodno književno veče
20.00 – 21.30
Umjetnička galerija BiH
Franz Hohler (Švicarska), Ilma Rakusa (Švicarska), Arno
Camenisch (Švicarska), Matthias Vieider (Austrija), Oravin
(Austrija), Robert Prosser (Austrija), Daniela Chana (Austrija),
Andrea Drumbl (Austrija), Asmir Kujović (BiH), Ervin Jahić
(Hrvatska/BiH), Mile Stojić (BiH), Tonko Maroević (Hrvatska)
Adam Borzič (Češka) Refik Ličina (BiH)
Moderatorica: Ivana Nevesinjac

ČETVRTAK 29/09

Promocija knjige
“Ljubav dvojedina»
– Kiril i Jaša Zlobec –
12.00 – 13.00
JU Biblioteka Sarajeva – Američki kutak
Promotor: Tonko Maroević

Umijeće prevođenja
– susret prevodilaca –
14.00 – 15.30
Srpsko prosvjetno i kulturno društvo “Prosvjeta”
Naser Šečerović, Adijata Ibrišimović Šabić, Amira Sadiković,
Ivana Nevesinjac, Refik Ličina, Jasna Šamić,
Amina Šiljak Jesenković
Moderator: Fatima Bilčević

Promocija knjige:
Preživeti i uživati: eseji iz antropologije hrane
– Svetlana Slapšak –
18.00 – 19.00
Srpsko prosvjetno i kulturno društvo “Prosvjeta”
Promotorica: Dragana Tomašević

Promocija časopisa
“Život” – Specijalno izdanje
19.00 – 19. 45
Bošnjački institut
Promotori: Almir Bašović, Jasna Šamić, Naser Šečerović,
Dževad Karahasan

Veče laureata
– Ilma Rakusa –
20.00 – 21.30
Bošnjački institut

PETAK 30/09

Susret pjesnikinja
14.00 – 16.00
JU Biblioteka Sarajeva – odjeljenje “MAK”
Nadija Rebronja, Kristina Mrđa, Aleksandra Čvorović,
Ljubica Ostojić, Jasna Šamić
Moderatorica: Fatima Bilčević

Noć austrijske književnosti
20.00 – 21.30
Umjetnička galerija BiH
Andrea Drumbl, Daniela Chana,
Matthias Vieider, Oravin, Robert Prosser
Moderator: Naser Šečerović

SUBOTA 01/10

Muzej književnosti i pozorišne umjetnosti
Ceremonija zatvaranja festivala
– dodjela priznanja “Bosanski stećak” –
20. 00 – 21. 30
svečana sala
Gradske vijećnice
Kristina Mrđa, Nikola Vukolić, Milenko Stojičić, Nadija
Rebronja, Ljubica Ostojić, Aleksandra Čvorović, Amir Talić,
Irfan Horozović, Mehmed Đedović, Alija Dubočanin, Mujo
Musagić, Almir Kolar Kijevski, Miroslav Pilj, Bisera Alikadić,
Gradimir Gojer, Nenad Tanović, Faiz Softić, Amir Brka, Refik
Ličina, Matthias Vieider, Oravin, Robert Prosser, Daniela
Chana, Andrea Drumbl
Voditelji programa: Izudin Bajrović & Selma Alispahić
Scenario: Benjamin Hasić & Emina Omerović

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *